Gazeta Podatkowa nr 48 (1298) z dnia 16.06.2016
Sprzedaż roślin przez rolnika ryczałtowego
Na należącej do mnie działce rolnej posadziłem sadzonki krzewów i roślin ozdobnych. Po okresie kilku miesięcy chciałbym je sprzedać. Czy sprzedaż ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?
Zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenia usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego. Stanowi o tym art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT (Dz. U. z 2016 r. poz. 710).
Należy wyjaśnić, że przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Przy czym rolnikami ryczałtowymi nie mogą być podatnicy zobowiązani na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Przez działalność rolniczą rozumie się m.in. produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych.
W świetle przywołanych przepisów Czytelnik jako rolnik, który dokonuje dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT - jako tzw. rolnik ryczałtowy. Przy czym zwolnienie to przysługuje bez względu na wysokość obrotów uzyskanych z prowadzonej działalności rolniczej.
Inaczej rzecz ujmując, Czytelnik, jako rolnik ryczałtowy, dokonujący dostawy produktów rolnych nie będzie miał obowiązku odprowadzania VAT od dokonywanej sprzedaży krzewów i roślin ozdobnych. Taki pogląd potwierdził także Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 12 maja 2016 r., nr ILPP2/4512-1-138/16-5/EW.
Należy nadmienić, że rolnik ryczałtowy może zrezygnować ze zwolnienia z VAT na zasadach określonych w art. 43 ust. 3 i 4 ustawy o VAT. Rezygnacja ta możliwa jest pod warunkiem dokonania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.
Formularz rejestracyjny VAT-R dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl.
Rolnik, który zdecyduje się na taką rezygnację, musi pamiętać o konsekwencji swojego wyboru, o czym mówi art. 43 ust. 5 ustawy o VAT. Mianowicie rezygnacja ze statusu rolnika ryczałtowego powoduje konieczność pozostania czynnym podatnikiem VAT przez okres trzech lat, licząc od daty rezygnacji. Dopiero po upływie tego okresu rolnik może ponownie skorzystać ze zwolnienia. W tym celu jednak musi, przed początkiem miesiąca (kwartału), od którego chce korzystać ze zwolnienia jako rolnik ryczałtowy, złożyć stosowne zawiadomienie do naczelnika urzędu skarbowego.
www.PodatekVAT.pl - Obrót krajowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|