Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 31 (930) z dnia 1.11.2016
Premie pieniężne - rozliczenie VAT
Zgodnie z umową, otrzymuję wynagrodzenie (premię pieniężną) od kontrahenta, którego towary sprzedaję w okresie rozliczeniowym (kwartale). Wystawiam z tego tytułu faktury (na podstawie raportu z wyliczenia wynagrodzenia przez dostawcę towaru). Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT?
Zgodnie z interpretacją ogólną Ministra Finansów z 27 listopada 2012 r., nr PT3/033/10/423/AEW/12/PT-618 w sprawie rozliczania VAT od premii pieniężnych:
- jeżeli między premią pieniężną a zrealizowanymi dostawami istnieje ścisły związek (np. z tytułu osiągnięcia określonych obrotów przez kupującego, czy z tytułu terminowego realizowania płatności), to premię tę można uznać za rabat zmniejszający podstawę opodatkowania,
- jeżeli premia przyznawana jest za realizację określonych czynności na rzecz dostawcy (np. za stosowanie określonych przez dostawcę zasad eksponowania jego towarów klientom, za niedokonywanie nabyć podobnych towarów u innych dostawców), to dochodzi do świadczenia usługi przez nabywcę na rzecz dostawcy.
Premia traktowana jak rabat
Jeżeli premię - w świetle ww. interpretacji ogólnej - należy uznać za rabat, to wówczas sprzedawca zobowiązany jest do zmniejszenia wartości transakcji i wystawienia faktury korygującej (oraz zwrotu części wynagrodzenia z tytułu uprzednio dokonanej sprzedaży na rzecz nabywcy). W takim przypadku nabywca ma obowiązek zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę fakturę korygującą otrzymał. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia (patrz: art. 86 ust. 19a ustawy o VAT).
Premia uznana za usługę
W przypadku, gdy podatnik (otrzymujący premię pieniężną) w świetle przepisów o VAT uznawany jest za świadczącego usługę na rzecz dostawcy towaru (który tę premię wypłaca), to wystawia on fakturę z tytułu świadczenia usługi.
Należy podkreślić, że w przypadku tego rodzaju usługi, wystawienie faktury nie ma wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego w VAT. Obowiązek podatkowy w VAT powstaje zgodnie z generalną zasadą, tj. z chwilą wykonania usługi (patrz: art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). Biorąc pod uwagę stanowisko organów podatkowych, usługę można uznać za wykonaną w momencie wyliczenia przez kontrahenta wartości przyznanej premii. W tym też momencie powstanie obowiązek podatkowy w VAT z tytułu ww. premii (pod warunkiem, że wcześniej nie nastąpiła zapłata).
Na ten temat pisaliśmy w Biuletynie Informacyjnym nr 27 z 20.09.2016 r. na str. 23-24 |
Przykład
Zgodnie z zawartą umową, podatnikowi przysługuje premia od kontrahenta (uznawana dla celów VAT za usługę). Z uwagi na przyjęty system wyliczania premii, informację o wysokości premii za II kwartał 2016 r. otrzymał on od kontrahenta we wrześniu 2016 r. W tym też miesiącu wystawił fakturę (nie miała miejsca wcześniejsza zapłata za usługę). W tej sytuacji obowiązek podatkowy powstał we wrześniu 2016 r., tj. w momencie wyliczenia przez kontrahenta wartości przyznanej premii. |
UWAGA! W praktyce występują również tzw. rabaty pośrednie. Takie rabaty są przyznawane nie przez bezpośredniego sprzedawcę (pośrednika), lecz przez poprzedniego sprzedawcę (np. przez producenta). Takie rabaty dokumentowane są notą. Szczegółowo na temat rozliczania takich rabatów na gruncie VAT i podatku dochodowego pisaliśmy w Biuletynie Informacyjnym nr 24 z 20 sierpnia 2014 r. na str. 13-18.
www.PodatekVAT.pl - Obrót krajowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|