Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 8 (763) z dnia 10.03.2012
Przekazanie pracownikom odzieży roboczej, okularów korygujących, itp.
Przekazanie pracownikom odzieży roboczej czy okularów korygujących wzrok nie powoduje konieczności wykazania VAT należnego, jeżeli obowiązek przekazania przez pracodawcę ww. odzieży czy okularów wynika z odrębnych przepisów. |
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 września 2011 r., nr IPPP2-443-753/11-5/AK)
Generalnie każde nieodpłatne przekazanie towarów, przy nabyciu których przysługiwało prawo do odliczenia VAT, podlega opodatkowaniu (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT). Dotyczy to m.in. przekazania lub zużycia towarów na cele osobiste pracowników.
W zakresie konieczności wykazania VAT należnego od przekazywanej pracownikom odzieży roboczej organ podatkowy przywołał art. 2376,7,8,15 Kodeksu pracy. Przepisy te szczegółowo określają obowiązki pracodawcy w zakresie zapewnienia pracownikom odzieży i obuwia roboczego. Ponieważ wydawanie odzieży roboczej pracownikom jest wypełnianiem przez pracodawcę obowiązków nałożonych odrębnymi przepisami, organ podatkowy uznał, że czynność ta nie jest przekazaniem lub zużyciem towarów na cele osobiste pracownika. Nie podlega zatem opodatkowaniu VAT na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT:
"(...) Przekazywanie pracownikom ww. towarów w ramach stosunku zatrudnienia, do czego podatnik zobligowany jest przepisami prawa, nie stanowi w tych przypadkach przekazania towarów na cele osobiste pracowników, gdyż takie przekazania (zużycia) mają na celu zabezpieczenie pracownikom zgodnych z przepisami warunków pracy. (...)"
Natomiast w zakresie zapewnienia okularów korygujących wzrok pracownikom pracującym przy monitorach ekranowych przywołano m.in. rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr 148, poz. 973). Zgodnie z § 8 ust. 2 ww. rozporządzenia, pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Również w tym zakresie organ podatkowy uznał, że jeżeli do przekazania pracownikom okularów podatnik (pracodawca) zobowiązany jest na podstawie odrębnych przepisów, ww. przekazanie nie powoduje konieczności wykazania VAT należnego:
"(...) w przypadku, gdy konieczność zapewnienia pracownikom okularów korekcyjnych wynika z (...) przepisów Kodeksu pracy w zw. z przepisami ww. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej (powinno być: Socjalnej - przyp. red.), tzn. jeżeli okulary zostaną przekazane pracownikom pracującym przy obsłudze monitora ekranowego (zgodnie z zaleceniem lekarza), to na Jednostce nie będzie ciążył obowiązek opodatkowania ww. przekazania. Jeżeli natomiast okulary korekcyjne zostaną przekazane osobom niezatrudnionym przy monitorach, Wnioskodawca zobowiązany będzie do opodatkowania nieodpłatnego przekazania ww. okularów i wystawienia z tego tytułu faktury VAT wewnętrznej, zgodnie z art. 106 ust. 7 (...) ustawy (o VAT - przyp. red.). (...)"
Powyższe stanowisko jest zgodne ze stanowiskiem prezentowanym przez naszą redakcję.
www.PodatekVAT.pl - Obrót krajowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|