Gazeta Podatkowa nr 35 (867) z dnia 30.04.2012
Zwrot części VAT od zakupu materiałów budowlanych
Prowadzę działalność gospodarczą i jestem podatnikiem VAT. Wraz z żoną ponieśliśmy wydatki na budowę domu mieszkalnego. W naszym małżeństwie obowiązuje wspólność majątkowa. Czy mogę wystąpić z wnioskiem o zwrot części VAT za zakup materiałów budowlanych zużytych do budowy domu?
W ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2005 r. nr 177, poz. 1468 ze zm.) ustawodawca określił zasady zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych. Zwrot ten, w myśl art. 3 ust. 1 tej ustawy, przysługuje osobom fizycznym, które prowadzą we własnym zakresie m.in.:
- budowę budynku mieszkalnego,
- remont budynku mieszkalnego lub mieszkania.
Zwrot dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r., które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką VAT w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane stawką podstawową.
Prawo do ubiegania się o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów przysługuje pod warunkiem, że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali wydatków na zakup tych materiałów jako podatnicy VAT, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Wynika to z art. 4 ust. 1 omawianej ustawy.
Tak więc jeżeli Czytelnik (oraz jego małżonka) nie dokonywał zakupów jako podatnik VAT i nie odliczał podatku VAT od tych zakupów, to prawo do ubiegania się o zwrot części VAT przysługuje, pod warunkiem spełnienia pozostałych warunków określonych w ustawie o zwrocie. Dodatkowo należy pamiętać, iż zwrot części VAT przysługuje pod warunkiem, że osoba fizyczna posiada:
- prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu Prawa budowlanego albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku remontu tej nieruchomości,
- pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z Prawem budowlanym wymagane jest takie pozwolenie.
Wniosek o zwrot może być składany nie częściej niż raz w roku.
Ponadto zwrot VAT dokonywany jest na wniosek osoby fizycznej, złożony w urzędzie skarbowym. W przypadku małżonków, z wyjątkiem małżonków, w stosunku do których sąd orzekł separację, wniosek może być złożony wspólnie albo odrębnie przez każdego z małżonków. Przy czym bez względu na sposób złożenia wniosku (wspólnie lub odrębnie), wniosek musi być podpisany przez obojga małżonków.
www.PodatekVAT.pl - Obrót krajowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|