Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 15 (770) z dnia 20.05.2012
Zwrot VAT za materiały budowlane, gdy nieruchomość objęta jest współwłasnością
Mieszkam w domu, który należy do mnie i do mojego brata (współwłasność). Poniosłem wydatki na remont tego domu. Faktury za zakup materiałów budowlanych wystawione są na moje imię i nazwisko. Czy mogę ubiegać się o zwrot VAT od całości poniesionych przeze mnie wydatków, pomimo że dom jest objęty współwłasnością?
Jeżeli spełnione są wszystkie warunki do ubiegania się o zwrot VAT za materiały budowlane, osoba fizyczna może ubiegać się o zwrot podatku od całości poniesionych wydatków na remont budynku, pomimo iż budynek ten stanowi współwłasność również innej osoby (tu: brata). |
Zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez te osoby w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części zostały uregulowane w przepisach ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. nr 177, poz. 1468 ze zm.).
Przypadki, kiedy podatnik może ubiegać się o zwrot VAT, wymieniono w art. 3 ust. 1 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem, osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:
1) budową budynku mieszkalnego;
2) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
3) remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
Zwrot, o którym mowa, dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. i przysługuje w odniesieniu do wydatków na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką VAT 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane według stawki 22% (od 1 stycznia 2011 r. - 23%).
Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków, o których mowa, jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej (art. 3 ust. 4 ww. ustawy).
Jednym z warunków ubiegania się o zwrot VAT jest, aby osoba fizyczna posiadała:
1) prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (dotyczy remontu budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego),
2) pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.
Z powołanych przepisów wynika zatem, że warunkiem ubiegania się o zwrot VAT od wydatków na remont mieszkania (domu) jest posiadanie np. tytułu prawnego do tego budynku (lokalu) oraz faktury. Faktura ta powinna być wystawiona na imię i nazwisko osoby dokonującej wydatku. Z żadnych przepisów nie wynika natomiast, iż w przypadku współwłasności nieruchomości przysługuje jedynie prawo do zwrotu VAT od części wydatków. Oznacza to w praktyce, że zwrot VAT przysługuje tej osobie, która faktycznie dokonała wydatku i na którą wystawione są faktury VAT (bez względu na to, czy osoba ta jest jedynym właścicielem nieruchomości, czy też jest współwłaścicielem).
Podobne stanowisko zaprezentował również Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 2 marca 2012 r., nr IPTPB2/415-746/11-4/AKr. W tej sprawie wnioskodawca był jednym z trzech współwłaścicieli budynku mieszkalnego, w którym mieszkał. Koszty robocizny związane z remontem dachu tego budynku ponieśli wszyscy współwłaściciele, natomiast zakup materiałów budowlanych sfinansował w całości wnioskodawca, co było udokumentowane fakturami wystawionymi na jego imię i nazwisko. Zapytał on fiskusa, czy ma prawo samodzielnie ubiegać się o zwrot VAT od wydatków na zakup tych materiałów. Organ podatkowy uznał:
"(...) Wnioskodawca, posiadając tytuł prawny do remontowanego budynku mieszkalnego, jako jeden z trzech współwłaścicieli tego budynku, ma prawo samodzielnie ubiegać się o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z ww. inwestycją, pod warunkiem spełnienia wymogu wynikającego z art. 4 ust. 1 ww. ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. W przypadku bowiem dokonywania zakupów i zapłaty za materiały budowlane przez jednego ze współwłaścicieli budynku mieszkalnego i wystawienia faktur na niego, odliczenie części podatku VAT będzie możliwe w całości tylko przez niego jako osobę, na którą zostały wystawione faktury VAT. (...)"
Zaznaczamy, że art. 4 ust. 1 ww. ustawy przytoczony przez Dyrektora Izby Skarbowej stanowi, że prawo do zwrotu VAT przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali zakupu materiałów budowlanych jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Wprawdzie w sprawie rozpatrywanej przez Dyrektora Izby Skarbowej między wnioskodawcą a pozostałymi współwłaścicielami była zawarta umowa użyczenia, w wyniku której pozostali współwłaściciele przekazali wnioskodawcy budynek do nieodpłatnego używania, lecz to - naszym zdaniem - nie wpływa na rozstrzygnięcie podatkowe w tej sprawie.
www.PodatekVAT.pl - Obrót krajowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|