Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 17 (772) z dnia 10.06.2012
Zwrot VAT w budownictwie mieszkaniowym a okres przedawnienia
Czy mogę ubiegać się o zwrot wydatków za materiały budowlane z faktur wystawionych w latach 2005-2006, czy zwrot nie przysługuje ze względu na upływ terminu przedawnienia?
Do zwrotu wydatków na zakup materiałów budowlanych nie mają zastosowania żadne okresy przedawnienia. Podatnik może zatem we wniosku o zwrot wydatków na zakup materiałów budowlanych uwzględnić również faktury wystawione w latach 2005-2006.
Szczegółowe regulacje w zakresie zwrotu wydatków na zakup materiałów budowlanych zawiera ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. nr 177, poz. 1468 ze zm.). Przepisy ww. ustawy (ani żadnej innej) nie wprowadzają jakichkolwiek terminów przedawnienia w zakresie ubiegania się o zwrot wydatków na zakup materiałów budowlanych. Niezasadne jest również stosowanie tu przepisów Ordynacji podatkowej o przedawnieniu. Zwrot, o którym mowa, nie jest bowiem nadpłatą. Stąd też jedyną graniczną datą, od której osoby fizyczne mogą ubiegać się o zwrot wydatków, jest 1 maja 2004 r. Wynika to wprost z art. 3 ust. 2 ww. ustawy. Przepis ten stanowi bowiem, że osoba fizyczna może ubiegać się o zwrot wydatków na materiały budowlane poniesione i udokumentowane fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. To ograniczenie jest jednak w pełni zasadne, gdyż omawiany zwrot dotyczy jedynie wydatków, na które od 1 maja 2004 r. wzrosła stawka podatku VAT z 7% na 22% (obecnie - na 23%). Skoro zatem wydatki poniesiono przed 1 maja 2004 r., to były one zapewne opodatkowane stawką 7%, a od takich wydatków zwrot nie przysługuje.
Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby podatnik ubiegał się o zwrot wydatków na zakup materiałów budowlanych z faktur wystawionych w latach 2005-2006. Istotne jest tylko, aby były to materiały, od których przysługuje zwrot (obecnie wykaz tych materiałów zawiera obwieszczenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r. w sprawie ogłoszenia obowiązującego od dnia 1.01.2011 r. wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30.04.2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1.05.2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT - obwieszczenie dostępne jest na naszej stronie internetowej www.przepisy.gofin.pl). Muszą być również spełnione inne warunki określone w ww. ustawie, czyli:
1) osoba, która poniosła wydatek na remont domu (mieszkania) musi posiadać:
- prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego,
- fakturę dokumentującą poniesione wydatki;
2) zakup nie mógł być dokonany w celu wykonywania czynności opodatkowanych VAT.
Trzeba również pamiętać, że wniosek o zwrot można składać nie częściej niż raz w roku. Ponadto ustawodawca wprowadził pewne limity zwrotu (art. 3 ust. 5 i 6 ww. ustawy). Limity te dotyczą okresów pięcioletnich i liczone są od daty złożenia pierwszego wniosku.
www.PodatekVAT.pl - Obrót krajowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|