Poradnik VAT nr 18 (330) z dnia 20.09.2012
Zwrot części VAT za materiały budowlane w IV kwartale 2012 r.
Ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. nr 177, poz. 1468 ze zm.) umożliwia osobom fizycznym uzyskanie zwrotu części wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. na zakup materiałów budowlanych w związku z budową, nadbudową, rozbudową, przebudową albo remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
Aby uzyskać zwrot, osoba fizyczna musi posiadać prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. nr 243, poz. 1623 ze zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku remontu tej nieruchomości. Natomiast w przypadku inwestycji, dla której niezbędne jest pozwolenie na budowę, wymagane jest takie pozwolenie.
Prawo do zwrotu nie przysługuje, w sytuacji gdy osoba fizyczna lub jej małżonek dokonywali budowy lub remontu budynku mieszkalnego jako podatnicy VAT, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Wysokość limitu zwrotu uzależniona jest od rodzaju inwestycji (czy wymaga pozwolenia na budowę, czy też nie) i od korzystania (lub nie) z ulgi budowlanej lub remontowej oraz ceny za 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ostatnio ogłoszonej w Dzienniku Urzędowym GUS przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu.
Limity kwoty zwrotu dotyczą okresów pięcioletnich liczonych od daty złożenia pierwszego wniosku. Data ta ma również wpływ na wysokość limitów, bowiem istotne jest czy pierwszy wniosek został złożony w okresie obowiązywania stawki podatku VAT w wysokości 22%, czy 23%, niezależnie od tego kiedy dokonano zakupu materiałów.
Podatnik składający kolejny wniosek, przy wyliczaniu kwoty przysługującego limitu uwzględnić musi zwrot VAT uprzednio otrzymany. Kwota przysługującego limitu na dzień złożenia kolejnego wniosku stanowi różnicę pomiędzy kwotą limitu przysługującego w pięcioletnim okresie, a limitem wcześniej wykorzystanym w tym okresie.
W Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 29 sierpnia 2012 r., pod poz. 40, zamieszczono komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za II kwartał 2012 r.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w ww. komunikacie ogłosił, że cena 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za II kwartał 2012 r. wyniosła 4.103 zł, w związku z czym maksymalne limity zwrotu dla wniosków składanych w IV kwartale 2012 r. będą się kształtować następująco:
Podstawą ubiegania się o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych jest wniosek osoby fizycznej, złożony w urzędzie skarbowym. Jeżeli osoba fizyczna pozostaje w związku małżeńskim, wniosek może być złożony wspólnie z małżonkiem lub odrębnie przez każdego z nich. Jeśli małżonkowie składają odrębne wnioski, do różnych urzędów skarbowych, są jednocześnie obowiązani zawiadomić o ich złożeniu urząd skarbowy właściwy dla złożenia wniosku przez małżonka.
Wniosek ten może być złożony raz w roku. Osoby, które dokonały zakupu materiałów uprawniających do zwrotu, mogą składać wniosek o zwrot w dowolnym czasie (oczywiście przy zachowaniu limitu). Oznacza to, że jest on możliwy nie tylko w odniesieniu do jednej inwestycji, ale obejmie różnego rodzaju remonty i prace wykonywane na przestrzeni lat przez osobę fizyczną.
Ustawa o zwrocie wydatków nie przewiduje składania wniosku na urzędowym formularzu. Można go sporządzić odręcznie, bądź skorzystać z gotowych druków opracowanych przez Ministerstwo Finansów (są one dostępne na stronie www.gofin.pl.). Formularz ten został oznaczony jako VZM-1. Opracowano również wzory załączników do wniosku przeznaczone do sporządzenia wykazu faktur:
- VZM-1/A - "Wykaz faktur i wartości poniesionych wydatków odliczonych w ramach ulg mieszkaniowych, opodatkowanych podatkiem VAT wg stawki 22%",
- VZM-1/B - "Wykaz faktur i wartości poniesionych wydatków nieodliczonych w ramach ulg mieszkaniowych, opodatkowanych podatkiem VAT wg stawki 22%",
- VZM-1/C - "Wykaz faktur i wartości poniesionych wydatków nieodliczonych w ramach ulg mieszkaniowych, opodatkowanych podatkiem VAT wg stawki 23%".
Do wniosku należy załączyć kopię pozwolenia na budowę, lub - w przypadku remontu lokalu mieszkalnego - kopię dokumentu potwierdzającego tytuł prawny osoby fizycznej do budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego oraz kopie faktur.
Zgodnie z art. 6 ustawy o zwrocie wydatków, kwotę zwrotu określa urząd skarbowy w drodze decyzji, którą wydaje w terminie 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Następnie w terminie 25 dni od dnia doręczenia decyzji urząd skarbowy wypłaca kwotę zwrotu.
Jeżeli prawidłowość złożonego wniosku nie budzi wątpliwości, urząd skarbowy dokonuje zwrotu kwoty wykazanej we wniosku bez wydawania decyzji. W tym przypadku wypłata zwrotu następuje w terminie 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
www.PodatekVAT.pl - Obrót krajowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|