Poradnik VAT nr 21 (333) z dnia 10.11.2012
Zaliczka a obowiązek podatkowy
Otrzymaliśmy zaliczkę na rachunek bankowy pod koniec września. Faktura zaliczkowa została wystawiona w październiku. Czy fakturę tę należy ująć w rozliczeniu za wrzesień czy październik 2012 r.? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 671645)
Komentarz 1
Zaliczkę wykazać trzeba we wrześniu, nie ma znaczenia, kiedy wystawiono fakturę.
Komentarz redakcji |
Otrzymanie przez podatnika zaliczki na poczet nabycia towaru czy usługi rodzi obowiązek podatkowy w podatku VAT. Zgodnie bowiem z art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.
Jeżeli zatem podatnik otrzymał przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi część, bądź też całą kwotę umówionej należności za towar (usługę), kwota ta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i rodzi obowiązek wystawienia faktury VAT.
Fakturę VAT dokumentującą otrzymaną zaliczkę należy wystawić nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano zaliczkę (zgodnie z § 10 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur). W myśl przepisu § 10 ust. 3 ww. rozporządzenia - fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę).
Jeśli zaliczka nie obejmuje całości należności za dany towar czy usługę, po realizacji tej transakcji podatnik ma obowiązek wystawić fakturę VAT przy zastosowaniu ogólnych zasad - czyli nie później niż w siódmym dniu od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Natomiast gdy przed realizacją dostawy towarów czy przed wykonaniem usługi kontrahent jednorazowo, bądź też w formie kilku wpłat uregulował całą należność za towar (usługę) i każda z tych wpłat została potwierdzona fakturą zaliczkową, należy uznać, że faktury te obejmują już całą cenę brutto danego towaru lub usługi. W takim przypadku po wydaniu towaru czy wykonaniu usługi nie wystawia się już faktury końcowej. Wynika to z brzmienia przepisu § 10 ust. 6 rozporządzenia w sprawie faktur.
Faktura dokumentująca zaliczkę powinna zawierać m.in. dane dotyczące zamówienia lub umowy (nazwę towaru lub usługi, cenę netto, ilość zamawianych towarów, wartość zamówionych towarów lub usług netto, stawki podatku, kwoty podatku oraz wartość brutto zamówienia lub umowy).
Obowiązek podatkowy w sytuacji przedstawionej w pytaniu powstał zatem we wrześniu - z chwilą otrzymania zaliczki. Wystawienie faktury zaliczkowej w październiku nie powoduje przesunięcia terminu powstania obowiązku podatkowego.
www.PodatekVAT.pl - Obrót krajowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|