Gazeta Podatkowa nr 11 (948) z dnia 7.02.2013
Wpływ korekty deklaracji na termin zwrotu VAT
W deklaracji VAT-7 za grudzień 2012 r. wykazałam kwotę nadwyżki podatku naliczonego do zwrotu w terminie 60 dni. Nie otrzymałam jeszcze zwrotu. Ponieważ w deklaracji zauważyłam błąd, sporządziłam jej korektę. Jak w tej sytuacji będzie liczony termin zwrotu podatku?
W przypadku gdy w danym okresie rozliczeniowym kwota podatku naliczonego jest wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo zażądać jej zwrotu na rachunek bankowy. Zwrot następuje zasadniczo w ciągu 60 dni od złożenia przez podatnika rozliczenia. Stanowi tak art. 87 ust. 2 ustawy o VAT.
Może się zdarzyć, że podatnik znajdzie błąd w swoim rozliczeniu, tak jak ma to miejsce w omawianej sytuacji, wówczas powinien go skorygować. Wynika to z art. 81 Ordynacji podatkowej.
Przygotowując korektę, trzeba mieć także na uwadze, że uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania kontroli prowadzonej przez urząd skarbowy lub urząd kontroli skarbowej. Prawnie skutecznej korekty deklaracji nie można również dokonać w sytuacji, gdy wobec podatnika toczy się postępowanie podatkowe za okres, za który zamierzał on złożyć korektę.
W praktyce zachodzą przypadki, gdy korekta deklaracji składana jest jeszcze przed otrzymaniem zwrotu VAT. Pojawia się wówczas wątpliwość, jak liczyć termin zwrotu VAT, tym bardziej, że przepis regulujący kwestię terminu zwrotu podatku nie precyzuje czy termin liczyć od pierwotnego rozliczenia, czy też od kolejnego, wprowadzającego zmiany do poprzedniego. Przyjmuje się, że w przypadku złożenia deklaracji korygującej wcześniejsze rozliczenie, termin zwrotu VAT liczy się na nowo od dnia jej wpływu do urzędu skarbowego. W omawianym przypadku oznacza to, że z uwagi na fakt złożenia korekty deklaracji za grudzień 2012 r., 60-dniowy termin zwrotu liczony będzie ponownie od dnia złożenia korekty.
"(…) Termin określony w art. 87 ust. 2 ustawy o VAT został zastrzeżony dla każdego rozliczenia przedłożonego organowi podatkowemu za dany okres przez podatnika, w tym również jego korekty. Korekta deklaracji podatkowej, która zmienia pierwotną treść złożonej deklaracji, stanowi w swojej istocie rozliczenie o nowym brzmieniu. Zatem termin 60-dniowy musi biec od jej złożenia, ponieważ będąc oświadczeniem o nowym brzmieniu, nie tylko w zakresie danego rozliczenia, ale również woli otrzymania zwrotu różnicy podatku w wysokości wyższej od wskazanej w uprzednio złożonej deklaracji, nie może działać wstecz. (…)" Wyrok NSA z dnia 24 marca 2010 r., sygn. akt I FSK 515/09 |
www.PodatekVAT.pl - Obrót krajowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|