Gazeta Podatkowa nr 52 (989) z dnia 1.07.2013
Likwidacja ustawy o zwrocie części VAT za materiały budowlane
Z dniem 1 stycznia 2014 r. planowane jest uchylenie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. System zwrotu części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym od początku był bowiem pomyślany jako formuła czasowa, łagodząca negatywne skutki zwiększenia podatku VAT dla osób budujących lub remontujących mieszkania. Tak wynika z odpowiedzi Ministra Finansów na interpelację poselską nr 17162/2013.
Jak już informowaliśmy na łamach GP, zgodnie z rządowym dokumentem zatytułowanym "Główne problemy, cele i kierunki programu wspierania rozwoju budownictwa mieszkaniowego do 2020 roku", z końcem 2013 r. wygasnąć ma system zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Przyczyną tego jest wprowadzenie innego instrumentu wsparcia przez państwo w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych.
Przygotowany projekt ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych wprawdzie zakłada stopniowe wygaszanie systemu zwrotu części VAT, ale przewiduje jednocześnie, że osoba fizyczna, która przed 1 stycznia 2014 r. poniosła wydatki na zakup materiałów budowlanych, o których mowa w ustawie o zwrocie części VAT, ma prawo ubiegać się po dniu 31 grudnia 2013 r. o zwrot części poniesionych wydatków na dotychczasowych zasadach.
Tryb wygaszania systemu zwrotu przedstawia art. 22 ust. 2 wspomnianego projektu. I tak, wniosek o zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych poniesionych i udokumentowanych fakturą wystawioną dla osoby fizycznej w okresie:
- od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2005 r. - składać się będzie nie później niż do dnia 31 grudnia 2014 r.,
- od 1 stycznia 2006 r. do 31 grudnia 2007 r. - składać się będzie nie później niż do dnia 31 grudnia 2015 r.,
- od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2009 r. - składać się będzie nie później niż do dnia 31 grudnia 2016 r.,
- od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. - składać się będzie nie później niż do dnia 31 grudnia 2017 r.,
- od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2013 r. - składać się będzie nie później niż do dnia 31 grudnia 2018 r.
W przypadku natomiast, gdy wniosek składany będzie po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2013 r., limity kwoty zwrotu obliczane będą zgodnie z zasadami określonymi w art. 3 ust. 5 i 6 ustawy o zwrocie części VAT i dotyczyć będą okresów liczonych od daty złożenia tego wniosku do dnia 31 grudnia 2018 r.
W omawianym rozwiązaniu resort widzi same zalety. Wygaszenie systemu zwrotu osobom fizycznym części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym przyniesie określone oszczędności, które zostaną przeznaczone na rozwój nowego programu. Ten z kolei oddziaływać będzie na branżę budowlaną, ze względu na objęcie dofinansowaniem lokali pochodzących z rynku pierwotnego. Umożliwi to aktywizację działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw specjalizujących się w budowie i eksploatacji mieszkań. Pozytywne skutki wynikające ze zwiększonych inwestycji na rynku mieszkaniowym, w ocenie resortu, odczują również inne przedsiębiorstwa działające w szeroko pojętej branży budowlanej.
Ponadto w odpowiedzi na interpretację resort poinformował, że nie są obecnie planowane zmiany w zakresie stosowania obniżonej 8% stawki VAT do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (art. 41 ust. 12 ustawy o VAT).
www.PodatekVAT.pl - Obrót krajowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|