Poradnik VAT nr 18 (354) z dnia 20.09.2013
Zwrot VAT w prywatnym budownictwie mieszkaniowym - informacja dla składających wnioski w IV kwartale 2013 r.
W Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 26 sierpnia 2013 r., pod poz. 34, zamieszczono komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 22 sierpnia 2013 r. w sprawie ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za II kwartał 2013 r.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w ww. komunikacie ogłosił, że cena 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za II kwartał 2013 r. wyniosła 3.879 zł.
Wskaźnik ten jest niezbędny do wyliczenia limitu zwrotu dla osób, które w IV kwartale 2013 r. składać będą wniosek o zwrot części VAT w związku z wydatkami na cele mieszkaniowe.
Zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez te osoby w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. nr 177, poz. 1468 ze zm.).
Wysokość limitu zwrotu uzależniona jest od rodzaju inwestycji (czy wymaga pozwolenia na budowę, czy też nie), od korzystania (lub nie) z ulgi budowlanej lub remontowej, ceny za 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ostatnio ogłoszonej w Dzienniku Urzędowym GUS przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu oraz daty złożenia pierwszego wniosku.
Limity kwoty zwrotu dotyczą okresów pięcioletnich liczonych od daty złożenia pierwszego wniosku. Data ta ma również wpływ na wysokość limitów, bowiem istotne jest czy pierwszy wniosek został złożony w okresie obowiązywania stawki VAT w wysokości 22% (przed 1 stycznia 2011 r.), czy 23% (po 1 stycznia 2011 r.), niezależnie od tego kiedy dokonano zakupu materiałów.
Podatnik składający kolejny wniosek, przy wyliczaniu kwoty przysługującego limitu uwzględnić musi zwrot VAT uprzednio otrzymany. Kwota przysługującego limitu na dzień złożenia kolejnego wniosku stanowi różnicę pomiędzy kwotą limitu przysługującego w pięcioletnim okresie, a kwotą zwrotu otrzymanego w tym okresie. W przypadku osób fizycznych pozostających w związku małżeńskim w dniu poniesienia wydatków, zwrot przysługuje łącznie na oboje małżonków.
Należy w tym miejscu przypomnieć, iż zgodnie z rządowym dokumentem zatytułowanym "Główne problemy, cele i kierunki programu wspierania rozwoju budownictwa mieszkaniowego do 2020 roku", z końcem 2013 r. wygasnąć ma system zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
Przyczyną wygaśnięcia ww. systemu poprzez uchylenie ustawy o zwrocie niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym jest zapowiedź realizacji programu "Mieszkania dla Młodych".
Projekt ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych, który został skierowany do Sejmu (dostępny na stronie internetowej http://legislacja.rcl.gov.pl) wprawdzie zakłada stopniowe wygaszanie systemu zwrotu części VAT, ale w art. 22 ust. 1 wskazano, że osoba fizyczna, która przed 1 stycznia 2014 r., poniesie wydatki na zakup materiałów budowlanych, o których mowa w ustawie o zwrocie części VAT, będzie miała prawo ubiegać się po dniu 31 grudnia 2013 r. o zwrot części poniesionych wydatków na dotychczasowych zasadach.
www.PodatekVAT.pl - Obrót krajowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|