Gazeta Podatkowa nr 38 (1079) z dnia 12.05.2014
VAT od dostawy stali i jej transportu
Zdarza się, że na fakturach zakupu stali jest wyszczególniona wartość towaru, usługa cięcia i transport. Czy, jako nabywca, wszystkie pozycje wykazane w takiej fakturze powinienem rozliczyć w ramach tzw. "odwrotnego obciążenia"?
W przypadku gdy podatnik VAT sprzedaje dla innego podatnika towary (niezwolnione z VAT jako towary używane) wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.), w tym m.in. stal, obowiązuje tzw. zasada "odwrotnego obciążenia". Polega ona na tym, że VAT od danej transakcji rozlicza nabywca tych towarów. Natomiast sprzedawca wystawia fakturę bez stawki i kwoty podatku. Przy czym na fakturze powinien zamieścić wyrazy "odwrotne obciążenie".
Rozliczenie VAT przez nabywcę polega na wykazaniu zarówno VAT należnego, jak i naliczonego (jeżeli zakup związany jest z wykonywaniem czynności opodatkowanych).
Informacje określone przez Czytelnika w pytaniu wskazują, że usługi cięcia oraz transportu stali stanowią element świadczenia złożonego, kompleksowego. Czytelnik zamawia bowiem stal (oraz usługę jej cięcia) wraz z jej transportem. W konsekwencji, wszystkie elementy transakcji powinny być opodatkowane tak jak czynność główna (dostawa stali). To z kolei oznacza, że cała wartość transakcji powinna być rozliczona w ramach tzw. "odwrotnego obciążenia".
Taki pogląd potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 18 listopada 2013 r., nr IPPP3/443-766/13-2/KT. Według organu, jeśli podatnik wraz z dostawą stali świadczy dodatkowe usługi cięcia oraz transportu, cały przedmiot transakcji należy uznać za świadczenie złożone. W takich przypadkach usługi te nie stanowią odrębnego świadczenia na gruncie podatku VAT.
Wszystkie elementy wpływające na podstawę opodatkowania powinny być generalnie wliczone do wartości transakcji głównej.
Jeżeli jednak sprzedawca wykaże niektóre elementy świadczenia (wskazane w pytaniu) w osobnej pozycji faktury, nie powinno to wpłynąć na sposób opodatkowania transakcji.
Organy podatkowe zazwyczaj nie kwestionują faktur, w których niektóre elementy świadczenia złożonego wykazywane są w odrębnej pozycji. Zdarzają się jednak odmienne stanowiska, np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 20 stycznia 2014 r., nr ILPP4/443-499/13-2/ISN. Według organu koszt transportu ściśle związanego z przedmiotem sprzedaży wchodzi do podstawy opodatkowania towaru (podlega opodatkowaniu na tych samych zasadach co sprzedawany towar - odwrotne obciążenie). W konsekwencji na wystawionej fakturze nie można usługi transportu wykazywać jako kolejnej pozycji. Na fakturze dokumentującej dokonanie dostawy towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT sprzedawca ma obowiązek wpisania kwoty należności ogółem, zawierającej cenę towaru wraz z kosztem transportu.
www.PodatekVAT.pl - Obrót krajowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|