Gazeta Podatkowa nr 72 (1113) z dnia 8.09.2014
Warunki ubiegania się o zwrot części VAT
Zajmuję poddasze domu mojej babci. Przeprowadziłem jego remont. Czy mogę ubiegać się o zwrot części VAT od zakupu materiałów budowlanych poniesionych na ten remont? Nadmieniam, że mam 24 lata.
NIE. Osoba fizyczna, która po dniu 1 stycznia 2014 r. poniosła wydatki na zakup materiałów budowlanych, ma prawo ubiegać się o zwrot części tych wydatków. Zwrot ten dotyczy wydatków na zakup materiałów budowlanych przez osoby fizyczne w związku z budową domu jednorodzinnego albo nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny. Zwrot ten dotyczy tylko inwestycji realizowanych na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po dniu 1 stycznia 2014 r. Wynika to z art. 20 ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. z 2013 r. poz. 1304 ze zm.).
Wniosek o zwrot części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, w myśl art. 20 ust. 3 pkt 4 ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, może złożyć osoba fizyczna, która do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, nie ukończyła 36 lat (w przypadku małżonków warunek ten dotyczy młodszego z nich).
Ponadto zasady zwrotu wydatków obejmują wyłącznie wydatki udokumentowane fakturami wystawionymi od dnia wydania pozwolenia na budowę (wydanego po dniu 1 stycznia 2014 r.) do 30 września 2018 r.
W pytaniu mamy do czynienia z osobą fizyczną w wieku 24 lat, która poniosła wydatki na zakup materiałów budowlanych. Kryterium wieku w omawianej sytuacji jest zatem spełnione.
Jak już wspomniano, zwrot wydatków dotyczy wyłącznie inwestycji realizowanych na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po dniu 1 stycznia 2014 r. Tymczasem inwestycja, o której mowa w pytaniu, nie wymaga pozwolenia na budowę. Wynika to z art. 29 ust. 2 pkt 1 Prawa budowlanego. W myśl tego przepisu pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających m.in. na remoncie istniejących obiektów budowlanych.
O tym, że Czytelnik nie może ubiegać się o zwrot części VAT z tytułu poniesionych wydatków decyduje jednak przede wszystkim fakt, że zostały one poniesione na remont, który nie został wymieniony w art. 20 ww. ustawy.
www.PodatekVAT.pl - Obrót krajowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|