Gazeta Podatkowa nr 56 (1201) z dnia 13.07.2015
Kryterium wieku dla osób ubiegających się o zwrot części VAT
Samo wprowadzenie kryterium wiekowego dla beneficjentów programu "Mieszkanie dla młodych" i systemu zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową domu jednorodzinnego nie narusza Konstytucji RP w części dotyczącej zasady równości. Tak wynika z odpowiedzi Ministra Finansów na interpelację poselską nr 32782/2015, w której podniesiono kwestię nierównego traktowania osób ubiegających się o zwrot części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Chodzi o wiek wnioskodawcy. Autor interpelacji wyraził swoje zainteresowanie tym dlaczego preferencje skierowane są do osób poniżej 36. roku życia.
Minister w odpowiedzi na wymienioną interpelację przypomniał, że celem wprowadzenia systemu zwrotu części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym była redukcja negatywnych konsekwencji dla rynku budowlanego spowodowanych wzrostem stawki VAT na materiały budowlane po przystąpieniu Polski do UE.
Resort odwołał się do dokumentu zatytułowanego "Główne problemy, cele i kierunki programu wspierania rozwoju budownictwa mieszkaniowego do 2020 roku", podkreślając jaki był główny cel działań określonych w tym dokumencie. Wskazał jednocześnie, że pomoc państwa została przeznaczona na realizację priorytetów polityki mieszkaniowej i zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych określonych grup beneficjentów, tj. młodych ludzi, w tym podejmujących decyzję o założeniu rodziny.
W celu sfinansowania nowego instrumentu wsparcia, z dniem 1 stycznia 2014 r. wygaszono system zwrotu osobom fizycznym części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Wprowadzono nowe instrumenty wsparcia młodych ludzi. W ramach programu "Mieszkanie dla młodych" pozostawiono możliwość skorzystania po dniu 1 stycznia 2014 r. ze zwrotu części podatku VAT przy zakupie materiałów budowlanych tym osobom fizycznym, które prowadząc budowę systemem gospodarczym zaspokajają własne potrzeby mieszkaniowe. Zwrot ten dotyczy wydatków na zakup materiałów budowlanych przez osoby fizyczne m.in. w związku z budową domu jednorodzinnego. Przy czym zwrot możliwy jest wówczas, gdy powierzchnia domu jednorodzinnego jest do 100 m², lokalu mieszkalnego do 75 m² (lub odpowiednio 110 m² i 85 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci). Ponadto zwrot wydatków dotyczy tylko inwestycji realizowanych na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po dniu 1 stycznia 2014 r. Warunkiem jest, aby ubiegający się o zwrot nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę.
Resort podkreślił, że skierowanie tego instrumentu wsparcia do grupy osób w tym wieku wynika z tego, iż jest to grupa gospodarstw domowych, która jest na etapie zakładania lub powiększania rodziny, jednocześnie będąc na początku kariery zawodowej.
Wprowadzenie ograniczenia wiekowego, zdaniem resortu, nie narusza Konstytucji RP w części dotyczącej zasady równości. Wszyscy obywatele spełniający warunki ustawowe mogą się bowiem ubiegać o finansowe wsparcie.
www.PodatekVAT.pl - Obrót krajowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|