Gazeta Podatkowa nr 17 (2100) z dnia 26.02.2024
Obowiązek stosowania oznaczeń GTU
Szczegółowy zakres danych, które powinny być zawarte w pliku JPK_VAT, określają przepisy rozporządzenia wykonawczego. Podatnicy dokonujący sprzedaży niektórych towarów lub świadczenia niektórych usług, wymienionych szczegółowo w tym rozporządzeniu, mają obowiązek oznaczania ich w pliku JPK_VAT właściwymi kodami GTU.
Oznaczenia dostaw niektórych towarów i usług
W pliku JPK_VAT w części ewidencyjnej w zakresie podatku należnego podatnik musi podawać oznaczenia identyfikujące dostawy niektórych towarów i usług. Oznaczenia dostaw towarów i świadczenia usług prezentowane są za pomocą symboli od GTU_01 do GTU_13 (patrz ramka).
Przy czym warto pamiętać, że oznaczenie GTU_01, które dotyczy dostaw: napojów alkoholowych - alkoholu etylowego, piwa, wina, napojów fermentowanych i wyrobów pośrednich, w rozumieniu przepisów o akcyzie, nie ma zastosowania, gdy alkohol jest wydawany w ramach usługi gastronomicznej.
Ponadto oznaczenia te nie dotyczą zbiorczych informacji o sprzedaży ewidencjonowanej w kasie rejestrującej oraz zbiorczych informacji o sprzedaży nieudokumentowanej fakturami oraz nieobjętej obowiązkiem prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy oraz do transakcji zakupu skutkujących pojawieniem się VAT należnego (np. z tytułu WNT czy importu usług).
Również przy korekcie podstawy opodatkowania VAT należnego, wykonanej zgodnie z art. 89a ust. 1 i ust. 4 ustawy o VAT, czyli w przypadku tzw. ulgi na złe długi, nie stosuje się oznaczeń kodów GTU.
Oznaczenia te muszą być jednak stosowanie do faktur korygujących a także przy dostawie towarów używanych oraz przy refakturowaniu usług.
Należy pokreślić, że podatnik nie ma obowiązku umieszczania tych oznaczeń na fakturze.
Sposoby dokonania korekty przy błędnym GTU
W sytuacji gdy sprzedany towar czy wykonana usługa podlega oznaczeniu w pliku JPK_VAT kodem GTU, a podatnik tego nie uczynił, powinien jak najszybciej dokonać poprawy w tym zakresie i nanieść brakujący kod GTU w pliku JPK_VAT. Nieoznaczenie w pliku JPK_VAT dostawy towarów czy świadczenia usług odpowiednim kodem GTU może niekiedy skutkować nałożeniem, w drodze decyzji, kary 500 zł za jeden błąd.
Korekty błędnego zapisu w pliku JPK_VAT, który nie wpływa na wysokość VAT należnego lub naliczonego, dokonuje się, co do zasady, poprzez jego wystornowanie, tj. wpisanie ze znakiem (-) całego wpisu oraz ponowne dodanie prawidłowego wpisu z podaniem pierwotnego numeru dokumentu. Natomiast w przypadku gdy podatnik jeszcze nie przesłał pliku za dany okres rozliczeniowy, dopuszczalne jest ujęcie tylko jednego zapisu z poprawnymi danymi.
Ministerstwo Finansów na stronie www.podatki.gov.pl, na pytanie, w jaki sposób robi się korekty błędnych oznaczeń GTU, gdy mimo prawidłowo wystawionej faktury popełniono błędy w ewidencji, odpowiedziało, że istnieją dwa alternatywne sposoby prezentowania w pliku takich korekt:
- całkowite zastępowanie błędnego wpisu prawidłowym (ten sposób jest preferowany, kiedy korekta następuje przed złożeniem pierwotnego pliku, w którym jest błąd),
- pozostawianie błędnego zapisu i dodawanie dwóch kolejnych, tj.: pierwszego stornującego o identycznych danych (w tym o błędnych oznaczeniach GTU) i odwrotnym znaku przy danych kwotowych w polach K oraz drugiego, który zawiera prawidłowe zapisy, w tym oznaczenia GTU.
W ten sposób można korygować błąd w zaksięgowaniu faktury niezależnie od tego, w ilu oznaczeniach GTU popełniono błąd.
W przypadku zmiany, która nie wpływa na część deklaracyjną, wystarczy korekta samej części ewidencyjnej pliku JPK_VAT.
Ewidencja VAT zawiera oznaczenia:
|
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.)
www.PodatekVAT.pl - VAT od podstaw:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|