Gazeta Podatkowa nr 71 (1216) z dnia 3.09.2015
Spór o stawkę VAT na montaż stałej zabudowy meblowej trwa
Czynności polegające na zaprojektowaniu, dopasowaniu oraz trwałym montażu komponentów meblowych w obiekcie budowlanym lub jego części mieszczą się w pojęciu modernizacji obiektów budowlanych lub ich części. Jeśli modernizacja ta dotyczy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, opodatkowana jest 8% VAT. Tak uznał WSA w Gdańsku w wyroku z dnia 7 lipca 2015 r., sygn. akt I SA/Gd 637/15 (orzeczenie nieprawomocne).
Już od dłuższego czasu trwa spór pomiędzy podatnikami a fiskusem na temat stosowania stawki VAT do usług polegających na wykonaniu trwałej zabudowy meblowej w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT wynika, że 8% stawkę VAT stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Organy podatkowe konsekwentnie twierdzą, że aby usługi polegające na wykonaniu trwałej zabudowy można było uznać za wskazane w art. 42 ust. 12 ustawy o VAT, przy próbie jej demontażu musi nastąpić zniszczenie budynku (lokalu). Ich zdaniem usługę wykonania i montażu stałej zabudowy meblowej należy uznać za wyposażenie budynku (lokalu), a fakt trwałego jej przytwierdzenia np. do ścian, podłoża bądź sufitu pozostaje bez znaczenia.
Tak właśnie uznał organ podatkowy, do którego podatniczka zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. We wniosku tym wskazała, że wykonuje projekt oraz realizację zabudowy meblowej kuchennej. Meble są wykonywane z płyt meblowych, które są ze sobą sklejone, tworząc korpus szafek. Są one projektowane do konkretnego lokalu na wymiar i montowane w sposób tworzący stałą zabudowę z pomieszczeniem. Podatniczka wskazała, że demontaż zabudów meblowych wykonanych pod konkretny wymiar będzie skutkować uszkodzeniem elementów meblowych oraz uszkodzeniem ścian, sufitów i podłóg pomieszczenia. Organ podatkowy uznał, że pomimo tego usługi te podlegają opodatkowaniu 23% VAT. Innego zdania natomiast był WSA w Gdańsku, do którego podatniczka złożyła skargę.
Zdaniem WSA wykonanie trwałej zabudowy meblowej podnosi standard obiektu budowlanego/lokalu i jest usługą modernizacji, o której mowa w art. 42 ust. 12 ustawy o VAT. Ponieważ modernizacja ta dotyczy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, to jest ona opodatkowana 8% VAT. Jak dodatkowo podkreślił Sąd, z trwałym charakterem zabudowy mamy do czynienia również wówczas, gdy demontaż powoduje uszkodzenie elementów tej zabudowy.
www.PodatekVAT.pl - Stawki VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.StawkiVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|