Poradnik VAT nr 12 (516) z dnia 20.06.2020
Stawka VAT na działalność rozrywkową
Prowadzę działalność rozrywkową polegającą na udostępnianiu możliwości zabawy w tzw. pokoju zagadek (escape room). Osoby kupujące bilet wstępu uczestniczą w rozwiązaniu przygotowanych zagadek, które pozwalają na wydostanie się z pokoju. Uczestnicy nie otrzymują nagród za wydostanie się z pomieszczenia i nie korzystają z żadnych dodatkowych usług, w tym także gastronomicznych. Działalność tę sklasyfikowałem jako "pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna" (PKD 93.29.Z). Czy mogę ją opodatkować stawką VAT w wysokości 8%?
Obniżona do 8% stawka VAT przysługuje na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z art. 146aa ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT i dotyczy m.in. usług określonych w załączniku nr 3 do ustawy. Pod pozycją 183 tego załącznika wymienione są "Usługi związane z rozrywką i rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne". Ustawodawca nie określił jednak ani form, ani kategorii "wstępu", do których ma zastosowanie obniżona stawka podatku w wysokości 8%.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 21 kwietnia 2020 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.19.2020.2.AB, wskazał, że przepisy ustawy o VAT nie zawierają definicji pojęć "rekreacja", "park rozrywki" czy też "wesołe miasteczko". Aby zatem poznać ich znaczenie należy sięgnąć do wykładni językowej. "Słownik języka polskiego" (www.sjp.pwn.pl) definiuje rekreację jako "aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu", natomiast "Wielki słownik języka polskiego" (http://www.wsjp.pl/) za rekreację uznaje "ruchową aktywność w czasie wolnym od pracy, mającą służyć zdrowiu i dobremu samopoczuciu". W odniesieniu do wesołego miasteczka definicję taką przewiduje przykładowo internetowy "Słownik języka polskiego" PWN (www.sip.pwn.pl) wskazując, że wesołe miasteczko to teren z urządzeniami rozrywkowymi, takimi jak karuzele, strzelnice, kolejki. Natomiast sama rozrywka to coś, co służy odprężeniu, wypoczynkowi. Z kolei park można definiować jako duży ogród z alejkami i ścieżkami spacerowymi, jak również jako teren, na którym zgromadzony jest sprzęt. Biorąc powyższe pod uwagę, organ uznał, że znaczenie obu pojęć jest w istocie bardzo zbliżone i obejmuje teren służący ogólnie odprężeniu i wypoczynkowi, na którym znajdują się określone atrakcje w tym takie jak karuzele, kolejki i strzelnice. Zatem zdaniem organu, pojęcie "park rozrywki" należy rozumieć, jako miejsce zarówno otwarte, jak i zamknięte, które służy jego klientom do odprężenia się, zabawy, wypoczynku, rozrywki.
Natomiast określenie "wstęp" oznacza możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś wejścia, przy czym nie ma znaczenia forma biletu (lub opłaty), tzn. czy jest to jednorazowy bilet, czy też karnet upoważniający do kilku wejść. Nie jest to jednak tylko możliwość wejścia np. do określonego miejsca (pomieszczenia), ale również możliwość korzystania ze świadczeń oferowanych przez dany obiekt. Nie można zatem ograniczać regulacji określonych pozycją 183 załącznika tylko do wejścia do danego obiektu bez możliwości korzystania z urządzeń tam się znajdujących, jeżeli korzystanie z tych urządzeń wiąże się z typowym użytkowaniem danego obiektu w ramach wstępu do niego (tak jak np. wstęp "na siłownię", czy do parku rozrywki).
Biorąc powyższe pod uwagę, Dyrektor KIS stwierdził: "(...) Skoro zaś w przedmiotowej sprawie istota świadczonej przez Wnioskodawcę usługi polega na zakupie przez kupującego biletu wstępu do pokoju zagadek (escape room'u), przy czym zakup tego biletu nie łączy się z jakimikolwiek innymi uprawnieniami dla kupującego, nie uprawnia go do skorzystania z innych usług, w tym także gastronomicznych i nie otrzymuje on żadnych nagród, a zadaniem uczestnika jest rozwiązanie wcześniej przygotowanych zagadek i wydostanie się z pokoju, to należy stwierdzić, że sprzedaż biletów (...) będzie korzystać z preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 8% na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z art. 146aa ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT i w powiązaniu z poz. 183 załącznika nr 3 do tej ustawy (...)".
Reasumując
Usługa polegająca na sprzedaży biletów wstępu do pokoju zagadek (escape room'u) podlega opodatkowaniu obniżoną do 8% stawką podatku VAT na podstawie poz. 183 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. |
www.PodatekVAT.pl - Stawki VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.StawkiVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|