Poradnik VAT nr 13 (613) z dnia 10.07.2024
Stawka VAT na watę cukrową
Jestem czynnym podatnikiem VAT. W okresie wakacyjnym zamierzam sprzedawać watę cukrową na drewnianym patyczku. Sprzedaż ta odbywać się będzie na festynach, koncertach czy dożynkach. Jaką stawkę VAT będę musiał zastosować do tej sprzedaży?
Zgodnie z art. 41 ust. 12f ustawy o VAT 8% stawkę VAT stosuje się do dostawy towarów i świadczenia usług klasyfikowanych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56), z wyłączeniem sprzedaży w zakresie:
- napojów innych niż wymienione w załączniku nr 3 lub załączniku nr 10 do ustawy lub w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie, w tym ich przygotowania i podania;
- towarów nieprzetworzonych przez podatnika, innych niż wymienione w załączniku nr 3 lub załączniku nr 10 do ustawy lub w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie;
- posiłków, których składnikiem są towary wskazane jako wyłączone z grupowań wymienionych w poz. 2 i 11 załącznika nr 10 do ustawy (m.in. homarów, ośmiornic).
Jak wynika z wyjaśnień do PKWiU 2015 dział 56 "Usługi związane z wyżywieniem" obejmuje usługi związane z zapewnianiem pełnego wyżywienia przeznaczonego do bezpośredniej konsumpcji w restauracjach, włączając restauracje samoobsługowe i oferujące posiłki "na wynos", z lub bez miejsc do siedzenia. Przy czym nie jest istotny rodzaj obiektu serwującego posiłki, ale fakt, że są one przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji.
Natomiast klasa 56.10 "Usługi restauracji i innych placówek gastronomicznych" obejmuje usługi przygotowywania i podawania posiłków gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, bez względu na to czy spożywają oni przygotowywane posiłki na miejscu, biorą je na wynos czy są im dostarczane w miejsce przez nich wyznaczone. Z kolei grupowanie 56.10.19.0 "Pozostałe usługi podawania posiłków" obejmuje:
- pozostałe usługi związane z podawaniem przygotowywanych posiłków i napojów świadczone przez punkty zazwyczaj nieposiadające miejsc do siedzenia ani obsługi kelnerskiej, takie jak: bufety, punkty sprzedaży frytek i ryb, kioski z gotową żywnością, punkty sprzedaży posiłków na wynos,
- sprzedaż z automatów żywności przygotowywanej na miejscu,
- usługi lodziarni i ciastkarni,
- usługi ruchomych placówek gastronomicznych, przygotowujących żywność i napoje do bezpośredniej konsumpcji.
Organy podatkowe uważają, że w celu zaklasyfikowania danego środka spożywczego do działu 56 PKWiU (2015) konieczne jest zidentyfikowanie takich czynności podatnika, które składają się na przygotowanie i podanie oferowanego posiłku do bezpośredniej i natychmiastowej konsumpcji. Swoistym aspektem kategorii środków spożywczych klasyfikowanych do działu 56 jest to, że są one przygotowane i podane do bezpośredniej i natychmiastowej konsumpcji (co nie oznacza, że musi ona nastąpić zaraz na miejscu zakupu). Przykładowo tak wyjaśnił Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 18 kwietnia 2024 r., nr 0112-KDSL2-1.440.67.2024.3.NR.
W celu wyjaśnienia wątpliwości Czytelnika warto mieć również na uwadze stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zawarte w WIS wydanej w dniu 22 maja 2024 r., nr 0112-KDSL2-1.440.119.2024.3.AP, tj.: "(...) dostawa towaru - waty cukrowej na drewnianym patyczku (...) jest klasyfikowana do działu PKWiU 56 - »Usługi związane z wyżywieniem«, przy czym nie jest objęta wyłączeniami, o których mowa w art. 41 ust. 12f ustawy, dlatego też podlega opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 8% (...)".
W rozpatrywanej sprawie wskazano, że wata cukrowa na drewnianym patyczku będzie sprzedawana na terenie wesołego miasteczka "na wynos". Sprzedaż odbywać się będzie w miejscu, gdzie nie będą dostępne stoliki i krzesła. Będzie ona powstawać w przeznaczonej do jej wyrobu maszynie w wyniku topienia cukru i nagłego ostudzenia. W ocenie organu podatkowego: "(...) sprzedaż waty cukrowej na terenie wesołego miasteczka (...) należy uznać za dostawę towaru. Natomiast czynności dodatkowe polegające na sposobie przygotowania waty cukrowej na bieżące zamówienie i podaniu klientowi waty - na drewnianym patyczku stanowić będą usługi wspomagające związane z tą dostawą. (...) dostawa takiego towaru nie może być klasyfikowana jako towar według kodu Nomenklatury scalonej, ponieważ do tego grupowania klasyfikuje się towary, którym nie towarzyszą żadne usługi wspomagające ich wydanie do natychmiastowego spożycia, a tym samym towary, które nie podlegają klasyfikacji do PKWiU 56. (...) mimo że wydaniu produktu towarzyszą czynności o charakterze usługowym, to nie mają one jednak charakteru przeważającego nad dostawą towaru. (...) do właściwej klasyfikacji istotne jest, że tak przygotowany posiłek (towar spożywczy) przeznaczony jest do bezpośredniej konsumpcji i klient może go spożyć bez jakiegokolwiek dodatkowego przygotowania (...)".
Uwzględniając powyższe organ podatkowy ostatecznie uznał, że dostawę wyżej opisanego towaru spożywczego (któremu towarzyszą wyłącznie usługi wspomagające jego dostawę) należy sklasyfikować do PKWiU 56 "Usługi związane z wyżywieniem". Przy czym wskazał, że przyporządkowanie danego towaru spożywczego do ww. grupowania PKWiU 56 nie zmienia charakteru tego świadczenia jako towaru w świetle ustawy.
Reasumując
W sytuacji wskazanej w pytaniu sprzedaż waty cukrowej na drewnianym patyczku będzie podlegała opodatkowaniu 8% stawką VAT. |
www.PodatekVAT.pl - Stawki VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.StawkiVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|