Gazeta Podatkowa nr 58 (1829) z dnia 22.07.2021
Zastosowanie stawki VAT do remontu mieszkania
Firma wykonuje remont mieszkania o powierzchni do 150 m2 i do swoich usług stosuje 8% stawkę VAT. Firma ta zwróciła się do mnie, jako podwykonawcy, o wykonanie innych prac remontowych w tym samym mieszkaniu. Czy na fakturze za wykonane przeze mnie usługi również mogę zastosować 8% stawkę VAT? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1353800)
Stawkę VAT w wysokości 8% stosuje się m.in. do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy lub robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Przez budownictwo to rozumie się m.in. obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12. Stanowi o tym art. 41 ust. 12 i 12a ustawy o VAT (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.).
Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się domów jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2 oraz mieszkań, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.
W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej powyższe limity 8% VAT stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.
Wyjaśnić należy, że zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego należy rozumieć budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11, czyli:
- budynki mieszkalne jednorodzinne - 111, (klasa ta obejmuje: samodzielne budynki, takie jak: pawilony, wille, domki wypoczynkowe, leśniczówki, domy mieszkalne w gospodarstwach rolnych, rezydencje wiejskie, domy letnie itp., a także domy bliźniacze lub szeregowe, w których każde mieszkanie ma swoje własne wejście z poziomu gruntu),
- budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe - 112,
- budynki zbiorowego zamieszkania - 113, w tym domy mieszkalne dla ludzi starszych, studentów, dzieci i innych grup społecznych, np. domy opieki społecznej, hotele robotnicze, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych itp. Do grupowania należą także budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych oraz budynki rezydencji prezydenckich i biskupich.
Firmy budowlane niejednokrotnie mają wątpliwości co do stawki VAT, jaką powinny opodatkować świadczone przez siebie usługi. Świadczy o tym m.in. pytanie uczestnika forum.
Podkreślić należy, że dla zastosowania 8% stawki VAT znaczenie ma nie tylko zakres wykonywanych usług, ale także zaklasyfikowanie obiektu do obiektów budownictwa mieszkaniowego objętego społecznym programem mieszkaniowym, którego one dotyczą. Przy czym w przypadku robót wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego stawka VAT wynosi 8%, niezależnie od tego, przez kogo i dla kogo zostały one wykonane. Oznacza to, że 8% stawka VAT znajdzie zastosowanie do usług wskazanych w pytaniu wykonanych w obiektach budowlanych zaliczanych do obiektów budownictwa mieszkaniowego objętego społecznym programem mieszkaniowym, wykonanych zarówno dla osób prywatnych, jak i dla przedsiębiorców.
Zatem usługi remontu uczestnik forum powinien opodatkować 8% VAT. Bez znaczenia pozostaje fakt ich wykonywania jako podwykonawca.
www.PodatekVAT.pl - Stawki VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.StawkiVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|