Gazeta Podatkowa nr 28 (1485) z dnia 5.04.2018
Opodatkowanie VAT biletów wstępu na basen
Bilety wstępu m.in. na basen są opodatkowane z zastosowaniem preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 8%. Natomiast usługi instruktorów nauki pływania, co do zasady, są opodatkowane na zasadach ogólnych, tj. z zastosowaniem podstawowej stawki podatku w wysokości 23%. Tak wynika z odpowiedzi Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów z dnia 26 lutego 2018 r. na zapytanie poselskie nr 6644, w którym poruszono kwestię opodatkowania wejścia na basen oraz lekcji z instruktorem pływania.
Podsekretarz Stanu w odpowiedzi na zapytanie poselskie (nr 6644) wskazał, że kwestia sposobu opodatkowania opłat za wstęp (mająca zastosowanie również do wstępu na basen) oraz ich oddzielności od dodatkowych usług (w tym również m.in. usług instruktorów) została szczegółowo wyjaśniona w interpretacji ogólnej z dnia 2 grudnia 2014 r., nr PT1/033/32/354/LJU/14, w sprawie opodatkowania podatkiem VAT czynności, o których mowa w poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Podsekretarz zwrócił uwagę, że z interpretacji tej wynika, iż pod pojęciem "wstępu" w rozumieniu poz. 182-186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT należy rozumieć możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś, przy czym nie ma znaczenia forma biletu (lub opłaty), tzn. czy jest to jednorazowy bilet, czy też karnet upoważniający do kilku wejść. Wejścia (wstępu) nie można kojarzyć tylko z możliwością wejścia np. do określonego miejsca (pomieszczenia). Ze wstępem w rozumieniu tych przepisów związane jest określone świadczenie (typowe dla danego obiektu).
Podsekretarz zwrócił uwagę, że w interpretacji ogólnej Minister Finansów podzielił stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego zaprezentowane w wyroku z dnia 30 stycznia 2014 r., sygn. akt I FSK 311/13. Według NSA sformułowanie "wyłącznie w zakresie wstępu" należy rozumieć w ten sposób, że wszystkie usługi świadczone przez siłownię, które nie są związane z normalnym typowym jej użytkowaniem, takie jak usługi restauracyjne na terenie klubu, zakup napojów, odżywek, czy też usługi instruktora, nie są objęte stawką obniżoną. Oznacza to, że podlegają one opodatkowaniu 23% stawką VAT.
W swoim piśmie Podsekretarz podkreślił, że co do zasady, każde świadczenie dla celów opodatkowania VAT powinno być traktowane jako odrębne i niezależne, jednak w sytuacji, gdy jedna usługa obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka świadczeń, nie powinna być ona sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Pojedyncze świadczenie ma miejsce zwłaszcza wtedy, gdy jedną lub więcej części składowych uznaje się za usługę zasadniczą, podczas gdy inny lub inne elementy traktuje się jako usługi pomocnicze, do których stosuje się te same zasady opodatkowania, co do usługi zasadniczej. Ocena, czy w danym przypadku mamy do czynienia z jedną usługą kompleksową, czy też z odrębnymi świadczeniami, powinna być dokonywana z uwzględnieniem całokształtu okoliczności w każdej indywidualnej sprawie.
Ponadto Podsekretarz nadmienił, że w związku z czasowym stosowaniem m.in. dla celów opodatkowania za pomocą stawek obniżonych podatku VAT Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), obecnie w resorcie trwają prace nad określeniem docelowego sposobu identyfikacji towarów i usług. Ma on z jednej strony zapewnić podatnikom oraz organom podatkowym większą pewność (co do prawidłowości zastosowanej stawki), z drugiej natomiast posłużyć racjonalizacji samej struktury stawek (zapewnić jednakowe opodatkowanie podobnych towarów i usług).
Trzeba wskazać, że dla celów podatkowych do 31 grudnia 2018 r. należy stosować PKWiU 2008.
www.PodatekVAT.pl - Stawki VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.StawkiVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|