Gazeta Podatkowa nr 82 (1436) z dnia 12.10.2017
23% VAT przy dostawie apartamentów turystycznych
Przy dostawie lokali - apartamentów o charakterze turystycznym, nie jest możliwe zastosowanie 8% stawki VAT. Dostawa ta podlega opodatkowaniu 23% VAT.
STAN FAKTYCZNY:
Podatnik we wniosku o interpretację wskazał, że wybudował zespół budynków składających się ze 121 lokali, w tym 1 lokalu o funkcji handlowej i 120 apartamentów, tj. lokali przeznaczonych do rekreacji indywidualnej. Podał, że będą to lokale samodzielne i będą mogły stanowić przedmiot odrębnej własności oraz obrotu prawnego.
Jednocześnie wskazał, że apartamenty staną się odrębnymi od budynku towarami i stanowić będą samodzielny przedmiot czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Apartamenty będą spełniać pod względem technicznym warunki lokali mieszkalnych przeznaczonych na stały pobyt ludzi. Będą one wykorzystywane w różny sposób, zależnie od potrzeb nabywców. W niektórych przypadkach będą stałym miejscem zamieszkania, w innych wykorzystywane będą na własny pobyt rekreacyjny, a część nabywców zamierza je wynajmować osobom trzecim. W aktach notarialnych, dokumentujących przedwstępne umowy ustanowienia odrębnej własności lokali i sprzedaży, każdorazowo oświadczono, iż apartamenty spełniać będą pod względem technicznym warunki lokali mieszkalnych przeznaczonych na stały pobyt ludzi. Zdaniem podatnika, dostawa apartamentów powinna być opodatkowana 8% VAT.
W interpretacji indywidualnej Minister Finansów uznał stanowisko to za nieprawidłowe. Jego zdaniem sprzedaż ta podlega opodatkowaniu 23% VAT.
Podatnik wniósł skargę do WSA, który ją oddalił. W związku z tym podatnik złożył skargę kasacyjną do NSA.
SĄD ORZEKŁ:
Sąd skargę oddalił. Na wstępie wskazał, że podatnik we wniosku o interpretację podał, iż inwestycja polega na budowie zespołu budynków usługowych o funkcji turystycznej i handlowej, zaliczonych do kategorii obiektów budowlanych - budynki zakwaterowania turystycznego i rekreacyjnego, jak: hotele, motele, pensjonaty, domy wypoczynkowe, schroniska turystyczne. Zespół budynków zostanie sklasyfikowany do działu XII PKOB - jako budynki niemieszkalne. W zespole budynków znajdować się będą lokale przeznaczone do rekreacji indywidualnej. Zgodnie z ustawą o własności lokali będą to lokale samodzielne i będą mogły stanowić przedmiot odrębnej własności i obrotu prawnego. Samodzielność lokali, jako lokali użytkowych, zostanie stwierdzona w zaświadczeniach wydanych przez starostę, przy czym zostaną one określone jako lokale użytkowe - apartamenty. Apartamenty będą spełniać pod względem technicznym warunki lokali mieszkalnych przeznaczonych na stały pobyt ludzi i będą wykorzystywane w różny sposób przez nabywców, tj. jako stałe miejsce zamieszkania bądź na własny pobyt rekreacyjny lub na wynajem osobom trzecim, a zatem w celach inwestycyjnych.
Zdaniem Sądu, nie wynika z tego, aby opisane lokale były lokalami mieszkalnymi. Podatnik ich tak nie kwalifikuje, lecz wskazuje ich cechy oraz spełnienie warunków technicznych przewidzianych dla lokali mieszkalnych. Ponadto ich wykorzystanie może mieć także inny charakter niż mieszkalny, np. rekreacyjny czy inwestycyjny z przeznaczeniem na wynajem.
Polski ustawodawca przewidział obniżoną stawkę podatku VAT dla budownictwa mieszkaniowego mając na uwadze poprawę warunków i dostępność mieszkań w ramach realizowania polityki socjalnej, a nie umożliwienie zakupu dodatkowego dobra.
(wyrok NSA z dnia 13 czerwca 2017 r., sygn. akt I FSK 1671/15)
www.PodatekVAT.pl - Stawki VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.StawkiVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|