Poradnik VAT nr 9 (465) z dnia 10.05.2018
Stawka VAT na olej sojowy
Prowadzimy działalność w zakresie produkcji wyrobów tłuszczowych (oleje roślinne, tłuszcze paszowe). Czy możemy sprzedawać olej sojowy jadalny (opodatkowany 5% stawką VAT na podstawie poz. 20 załącznika nr 10 do ustawy o VAT) jako paszę do karmienia zwierząt? Jeśli tak, to jaką stawkę VAT należy zastosować: 5% czy 23%?
Załącznik nr 10 do ustawy o VAT zawiera wykaz towarów i usług opodatkowanych 5% stawką VAT. Pod pozycją nr 20 tego załącznika wymienione zostały towary sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 10.4 "Oleje i tłuszcze zwierzęce i roślinne - wyłącznie jadalne".
Należy przy tym zaznaczyć, iż z treści art. 2 pkt 30 ustawy o VAT wynika, że zapis "PKWiU ex" oznacza zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia, obniżonej stawki podatku lub wyłączenia tylko do wyrobów należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniających określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce - nazwa wyrobu.
Z przedstawionego pytania wynika, że podatnik sprzedaje (zamierza sprzedawać) olej sojowy jadalny, który - jak wskazał - podlega opodatkowaniu 5% stawką VAT na podstawie art. 41 ust. 2a w związku z poz. 20 załącznika do ustawy o VAT, jako materiał paszowy.
Aby odpowiedzieć na zadane pytanie, warto przytoczyć interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 października 2017 r., nr 0114-KDIP1-2.4012.483.2017.1.SM, który podkreślił, że w PKWiU nie ma definicji określenia "jadalne". Jak wskazał: "(...) Grupowania, w tytułach których występuje takie wyrażenie, są określone przez odpowiednie podpozycje CN. Nomenklatura scalona (CN), w odniesieniu do produktów przeznaczonych do spasania dla zwierząt stosuje określenia »paszowe«, »pastewne«. Natomiast określenia »jadalne«, »niejadalne« są używane do określenia produktów przeznaczonych dla ludzi. (...)"
Ostatecznie Dyrektor KIS w ww. interpretacji stwierdził, że sprzedaż przez podatnika oleju jadalnego nadającego się do spożycia przez ludzi, sklasyfikowanego w grupowaniu PKWiU 10.41.26.0, niezależne od przeznaczenia tego oleju, podlega opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 5%.
Kwestia zastosowania właściwej stawki VAT przy sprzedaży jadalnych olejów na cele inne niż spożywcze (np. na cele techniczne) była również przedmiotem rozważań Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, który w interpretacji indywidualnej z dnia 10 lipca 2015 r., nr IBPP4/4513-44/15/DT wyjaśnił, że: "(...) Przeznaczenie olejów rozumiane jako faktyczne wykorzystanie w określonym celu, nie zostało przewidziane w przepisach dotyczących 5% stawki podatku VAT. Brak jest zatem podstaw, aby o jadalnym charakterze olejów decydował faktyczny sposób ich wykorzystania przez nabywców. Istotne jest bowiem czy te oleje - jako produkty są czy też nie są klasyfikowane jako jadalne. Prawodawca wyraźnie bowiem zaznaczył, iż chodzi o »jadalność« jako cechę oleju (produktu), nie zaś sposób jego wykorzystania (podkreślenie redakcji). (...)".
Reasumując
Jeśli dokonywana przez podatnika dostawa oleju sojowego jadalnego mieści się w PKWiU ex. 10.4, to na podstawie art. 41 ust. 2a w związku z poz. 20 załącznika do ustawy o VAT podlega ona opodatkowaniu 5% stawką VAT. Dla zastosowania tej preferencyjnej stawki VAT bez znaczenia pozostaje sposób wykorzystywania tego oleju na dalszych etapach obrotu. |
www.PodatekVAT.pl - Stawki VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.StawkiVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|