Poradnik VAT nr 21 (405) z dnia 10.11.2015
Ustalenie prawidłowej stawki VAT
Spółdzielnia mieszkaniowa otrzymała fakturę za montaż radiowych, elektronicznych podzielników kosztów centralnego ogrzewania w lokalach mieszkalnych ze stawką 8%. Zapłata za tę usługę rozłożona została na 10 rat. Czy tak określona zapłata wpływa na określenie stawki VAT od zakupionej przez nas usługi?
Podstawowa stawka VAT na usługi budowlane wynosi 23%. Obniżoną do 8% stawkę VAT stosuje się na mocy art. 41 ust. 12 ustawy o VAT do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się, w myśl art. 41 ust. 12a ww. ustawy – obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 12b.
Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych dostępna jest w serwisie www.klasyfikacje.gofin.pl |
Natomiast w myśl art. 41 ust. 12b, do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, określonego w art. 41 ust. 12a, nie zalicza się:
- budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,
- lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.
Ponadto, w myśl art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego należy rozumieć budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11, czyli:
- budynki mieszkalne jednorodzinne – 111,
- budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe – 112,
- budynki zbiorowego zamieszkania – 113, w tym domy mieszkalne dla ludzi starszych, studentów, dzieci i innych grup społecznych, np. domy opieki społecznej, hotele robotnicze, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dla bezdomnych itp. Do grupowania 113 należą również budynki mieszkalne na terenie koszar oraz budynki rezydencji prezydenckich i biskupich.
Przepisy o VAT nie definiują w żaden sposób pojęć: budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja oraz przebudowa, dlatego też w tym zakresie należy odnieść się do definicji zawartych w przepisach ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm. – vide: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 29 czerwca 2015 r., nr IPTPP2/4512-202/15-4/KK).
Remont – jak wynika z ww. ustawy – to wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych, polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Z kolei modernizacja – zgodnie ze "Słownikiem języka polskiego" (www.sjp.pwn.pl) to "unowocześnienie i usprawnienie czegoś".
Reasumując
Usługi polegające na montażu elektronicznych ciepłomierzy (podzielników) na grzejnikach w obiektach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym – na podstawie art. 41 ust. 12 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy VAT – podlegają opodatkowaniu 8% stawką VAT (vide: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 28 marca 2013 r., nr IBPP2/443-3/13/WN). Przy czym wskazać należy, że sposób i termin płatności za te usługi nie ma wpływu na wysokość stawki VAT. |
www.PodatekVAT.pl - Stawki VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.StawkiVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|