Gazeta Podatkowa nr 3 (1253) z dnia 11.01.2016
8% stawka VAT od wstępu do sali zabaw dla dzieci
Wstęp do sali zabaw dla dzieci opodatkowany jest 8% VAT. Nie jest zasadne stanowisko organu, że "opłata za bilety wstępu" nie jest tożsama z "opłatą w zakresie wstępu" i ta pierwsza obejmuje nie tylko prawo wstępu, wejścia do parku rozrywki, ale też - przede wszystkim - możliwość czynnego korzystania ze znajdujących się tam urządzeń i musi być opodatkowana stawką 23%, a nie może być zastosowana stawka 8% odnosząca się do usług "wyłącznie w zakresie wstępu". Tak wynika z wyroku NSA w Warszawie z dnia 16 grudnia 2015 r., sygn. akt I FSK 1401/14.
Spółka we wniosku o interpretację wskazała, że posiada salę zabaw (bawialnię) dla dzieci wyposażoną m.in. w zjeżdżalnie, trampolinę, baseny z piłeczkami. Spółka świadczy usługi organizowania imprez dla grup zorganizowanych (np. z okazji urodzin, imienin). Wstęp dla grup jest droższy niż wstęp indywidualny, ponieważ w cenę wliczone są usługi gastronomiczne. Ponadto niektóre atrakcje sali zabaw są dostępne za dodatkową opłatą (np. malowanie twarzy). Zorganizowana grupa otrzymuje miejsce przy stole. Osoby zatrudnione przez spółkę nakrywają stół, podają zamówione pozycje menu i sprzątają stół. Dodatkowo dokupione atrakcje oraz pozycje menu są oddzielnie rejestrowane w ewidencji sprzedaży. Atrakcje wliczone w cenę są rejestrowane w ewidencji sprzedaży jako wstęp na salę zabaw.
Zdaniem spółki wstęp do sali zabaw korzysta z 8% stawki VAT z uwagi na to, że pod pozycją 183 załącznika nr 3 do ustawy o VAT wymieniono wstęp do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne, a pod pozycją 186 - usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu. Sala zabaw (bawialnia), zdaniem spółki, mieści się w zakresie objętym tymi przepisami. Organ interpretujący uznał stanowisko to za nieprawidłowe. Spółka w związku z tym złożyła skargę do WSA w Warszawie, który uchylił zaskarżoną interpretację.
Jak wskazał WSA, w omawianym przypadku stwierdzić należy, czy rzeczywiście usługa świadczona przez spółkę spełnia przesłanki do skorzystania z 8% stawki z załącznika nr 3 do ustawy o VAT, w którym w pozycji 183 wymieniono "Usługi związane z rozrywką i rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne" - bez względu na symbol PKWiU. Jak zauważył WSA, w powyższym załączniku wymieniono między innymi także: usługi bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałe usługi w zakresie kultury - wyłącznie w zakresie wstępu - pozostałe usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu; w tych przypadkach także bez względu na symbol PKWiU.
Zdaniem Sądu, powiązanie dwóch określeń znajdujących się w poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT ("... usługi związane z rekreacją" i "...w zakresie wstępu") wyklucza przyjęcie, że wstęp w zakresie usług związanych z aktywnym wypoczynkiem, jakim jest rekreacja, dotyczy wyłącznie "biernego" w nich uczestniczenia (słownik definiuje bowiem rekreację jako "aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu"). Natomiast Sąd uznał, że świadczone usługi polegające na organizowaniu imprez okolicznościowych, w ramach których udostępniany jest m.in. lokal, wyżywienie oraz obsługa kelnerska, należy sklasyfikować według PKWiU w grupowaniu 56.10.11.0 "Usługi przygotowywania i podawania posiłków w restauracjach", które, co do zasady, opodatkowane są 8% VAT. Przy czym stawką tą nie będą objęte dostarczane w ramach tej kompleksowej usługi napoje chłodzące, kawa, herbata, ciastka, herbatniki, gofry, wafle, paluszki, czekolady, co do których będzie miała zastosowanie podstawowa stawka VAT.
Stanowisko to podtrzymał NSA, który oddalił skargę kasacyjną złożoną przez organ podatkowy.
www.PodatekVAT.pl - Stawki VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.StawkiVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|