Gazeta Podatkowa nr 103 (935) z dnia 24.12.2012
Stawka VAT przy remoncie domu przeznaczonego do działalności gospodarczej
Prowadzę działalność gospodarczą. Do ewidencji środków trwałych wprowadziłem swój dom jednorodzinny. Dom wynająłem spółce cywilnej (na cele działalności gospodarczej), w której jestem wspólnikiem. Muszę przeprowadzić remont dachu w tym domu. Z jaką stawką VAT osoba, która będzie przeprowadzała remont, powinna wystawić fakturę?
Stawkę VAT w wysokości 8% stosuje się dla dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Wynika to z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054). Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się m.in. obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12.
Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się jednak:
1) budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,
2) lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.
W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej wskazane limity, obniżoną stawkę podatku stosuje się tylko do tej części podstawy opodatkowania, która odpowiada udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej się do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.
Jak wynika z PKOB, budynki dzielą się na mieszkalne i niemieszkalne. Budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadku gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.
Budynki niemieszkalne są to natomiast obiekty budowlane wykorzystywane głównie dla potrzeb niemieszkalnych. W przypadku gdy co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest do celów mieszkalnych, budynek klasyfikowany jest jako budynek mieszkalny.
Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11.
Tak więc, aby ustalić jaka stawka VAT będzie miała zastosowanie w omawianej sytuacji, istotne znaczenie będzie miała klasyfikacja budynku, w którym będzie dokonywany remont. Moim zdaniem z uwagi na to, że remont będzie dotyczył budynku niemieszkalnego (PKOB 12), właściwą przy remoncie dachu będzie 23% stawka VAT. Jednak w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania podatnik może zwrócić się o udzielenie informacji w tym zakresie do Urzędu Statystycznego w Łodzi.
Budynki mieszkalne dzielą się na: Budynki mieszkalne jednorodzinne - PKOB 111, Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe - PKOB 112, Budynki zbiorowego zamieszkania - PKOB 113. Budynki niemieszkalne dzielą się m.in. na: Hotele i budynki zakwaterowania turystycznego - PKOB 121, Budynki biurowe - PKOB 122, Budynki handlowo-usługowe - PKOB 123. |
www.PodatekVAT.pl - Stawki VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.StawkiVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|