Poradnik VAT nr 7 (343) z dnia 10.04.2013
Stawka VAT na organizację imprezy okolicznościowej
Spółka z o.o. prowadzi korty tenisowe (szkoły tenisa, wynajem kortów). Dodatkowo spółka rozpoczęła świadczenie usług polegających na organizacji imprez urodzinowych dla dzieci (za opłatą). Jaką stawką VAT powinniśmy opodatkować usługę organizacji takiej imprezy, w skład której wchodzi poczęstunek (napoje, chipsy, tort)?
Generalną zasadą, zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, jest opodatkowanie towarów i usług stawką podstawową, która wynosi 23%.
Dla pewnych towarów i usług ustawodawca przewidział jednak niższe stawki podatkowe. Opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 8% podlegają towary i usługi wymienione w załączniku nr 3 do ustawy. I tak:
- w poz. 179 znajdują się sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 93.11.10.0 "Usługi związane z działalnością obiektów sportowych",
- w poz. 183 bez względu na symbol PKWiU wymieniono "Usługi związane z rozrywką i rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne",
- w poz. 186 mieszczą się "Pozostałe usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu", dodatkowo ustawodawca wskazał, że ww. usługi podlegają opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku bez względu na symbol PKWiU.
Jak wynika z PKWiU, grupowanie 93.11.10.0 obejmuje swym zakresem m.in. usługi związane z działalnością obiektów sportowych na otwartym powietrzu lub halowych obiektów sportowych, tj.: stadiony i areny sportowe, lodowiska, baseny, boiska sportowe, pola golfowe, tory do gry w kręgle, korty tenisowe itp.
Z pytania nie wynika, a jest to informacja istotna dla zastosowania właściwej stawki VAT, czy podatnik świadczy usługi w zakresie wstępu na korty tenisowe, na których odbywa się impreza urodzinowa z poczęstunkiem, czy usługi organizacji imprezy urodzinowej.
Co do zasady organizacja imprezy urodzinowej z drobnym poczęstunkiem nie została wymieniona w przepisach obniżających podstawową stawkę VAT, dlatego też podlega ona opodatkowaniu stawką w wysokości 23%.
Natomiast jeśli organizacja imprezy urodzinowej ma miejsce w obiekcie sportowym (kortach tenisowych) i rodzice solenizanta opłacają wstęp za wszystkie zaproszone dzieci oraz dodatkową opłatę za organizację imprezy (poczęstunek, jak również zorganizowanie gier i zabaw), to można rozważać zastosowanie obniżonej stawki VAT.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 1 października 2012 r., nr IPPP3/443-667/12-2/JK zwrócił uwagę, że istnieje różnica pomiędzy opłatą pobieraną za wstęp na salę zabaw a opłatą pobieraną za wstęp na salę zabaw w ramach organizacji imprezy okolicznościowej. Wprawdzie w przedmiotowej sprawie podatnik prowadził salę zabaw dla dzieci, na której również organizował imprezy okolicznościowe, ale wnioski wynikające z tej interpretacji mogą być pomocne w opisywanym przypadku.
Organ podatkowy w uzasadnieniu wskazał, że w sytuacji, gdy sala zabaw stanowi jeden z elementów usługi polegającej na zorganizowaniu imprezy okolicznościowej, a na przedmiotową usługę składają się inne czynności wykonywane przez podatnika takie jak poczęstunek, zorganizowanie gier i zabaw, nie można twierdzić, iż podatnik świadczy usługę w zakresie wstępu na tę salę. W takiej bowiem sytuacji, zdaniem fiskusa, przedmiotem świadczenia nie jest sam wstęp na salę zabaw i możliwość korzystania z jej wyposażenia, ale całościowa usługa organizacji imprezy okolicznościowej, takiej jak urodziny. Tego typu imprezy mają charakter zamknięty, bez możliwości dostępu osób postronnych (rodzice solenizanta opłacają wstęp tylko za zaproszone dzieci).
Jak czytamy:
"(…) Zatem opłata pobierana przez Wnioskodawczynię za wstęp na salę zabaw może być uznana za «opłatę za wstęp», jednakże pod warunkiem, iż jest związana z wstępem, a nie udziałem w zorganizowanej imprezie okolicznościowej, w ramach której zapewniono możliwość do korzystania ze znajdujących się na terenie sali zabaw urządzeń i atrakcji w określonym terminie, grach i zabawach dla określonej grupy dzieci. (…)"
Jak wskazano, brzmienie poz. 183 i 186 załącznika nr 3, nie obejmuje swoim zakresem opłat za wstęp pobieranych od rodziców solenizanta w ramach organizacji imprezy urodzinowej, jak i dodatkowych usług związanych z jej organizacją. Tym samym zdaniem organu, podatnik, zarówno opłaty za wstęp pobierane od rodziców solenizanta w ramach organizacji imprezy urodzinowej, jak i dodatkowe usługi związane z organizacją tej imprezy, np. poczęstunek, organizację gier i zabaw powinien opodatkować podstawową stawką VAT.
Odmienne stanowisko w tej kwestii zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 13 lutego 2013 r., nr ITPP1/443-1420/12/AP. W rozstrzyganej przez organ podatkowy sprawie podatnik prowadził salę zabaw dla dzieci, wyposażoną w różne atrakcje i urządzenia, z których korzystać można po wykupieniu biletu wstępu (opłata zgodnie z cennikiem, uzależniona jest od czasu przebywania dziecka na sali). W sali tej można również urządzać imprezy okolicznościowe, np. urodziny dziecka. W tym wypadku, jak wskazano, klient dokonuje opłaty zgodnie z cennikiem imprez za wejście określonej liczby dzieci. Cena za urządzenie imprezy obejmuje ponadto koszt wyżywienia dzieci (napoje, potrawy, przekąski).
W ww. interpretacji Dyrektor IS uznał: "(…) skoro wyżywienie jest wkalkulowane w cenę opłaty za wstęp na salę zabaw w związku z organizacją urodzin lub innej imprezy okolicznościowej, to możliwe będzie zastosowanie preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 8% VAT, na podstawie art. 41 ust. 2, w związku z art. 146a pkt 2 oraz poz. 183 załącznika nr 3 do ustawy. (…)"
Reasumując |
Jeśli spółka świadczy usługę organizacji imprezy urodzinowej (z poczęstunkiem w postaci chipsów, napojów, tortu), to co zasady usługę tę należałoby opodatkować podstawową stawką VAT w wysokości 23%.
Natomiast w przypadku, gdy spółka sprzedaje bilety wstępu na teren obiektu sportowego (korty tenisowe), w cenę wejściówek wliczona jest również dodatkowo opłata za organizację imprezy okolicznościowej, to byłyby podstawy do opodatkowania tej usługi 8% stawką VAT. Jednak, jak wynika z przytoczonych interpretacji, stanowisko organów podatkowych nie jest w tej sprawie jednolite. Decydując się więc na zastosowanie obniżonej do 8% stawki VAT - istnieje ryzyko, że spółka wejdzie w spór z właściwym dla niej organem podatkowym.
Podkreślić w tym miejscu należy, że to na usługodawcy ciąży odpowiedzialność za prawidłowe sklasyfikowanie świadczonej przez niego usługi lub sprzedawanego towaru. W razie wątpliwości wskazane byłoby wystąpienie z wnioskiem o opinię do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź).
Ponadto, w przypadku dalszych wątpliwości co do określenia prawidłowej stawki VAT dla świadczonej usługi na podstawie obowiązujących przepisów, warto skorzystać z "pomocy" organów podatkowych, zwracając się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych. Przy czym w składanym wniosku podatnik musi dokładnie opisać stan faktyczny, który ma być przedmiotem interpretacji oraz własne stanowisko w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego.
www.PodatekVAT.pl - Stawki VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.StawkiVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|