Poradnik VAT nr 20 (356) z dnia 20.10.2013
Stawka VAT na usługę transportu towarów spoza UE
Zleciliśmy polskiej firmie transport towarów z Norwegii do Polski. Po wykonaniu usługi otrzymaliśmy fakturę ze stawką VAT 0%. Zamawiając usługi transportowe u innych przewoźników otrzymujemy faktury ze stawką 23%. Czy prawidłowo zastosowano obniżoną stawkę VAT?
W związku z tym, że opisana w pytaniu usługa transportowa ma charakter transgraniczny, należy ustalić miejsce jej opodatkowania.
Miejsce świadczenia usług transportowych określane jest w zależności od tego, czy usługi te świadczone są na rzecz podatników, czy też na rzecz podmiotów niebędących podatnikami.
Jeżeli usługa transportu towarów jest wykonywana na rzecz podatnika, wówczas zastosowanie znajduje zasada ogólna dla miejsca świadczenia usług, co oznacza, iż wyznaczone jest ono przez siedzibę usługobiorcy, lub też - jeśli usługa ta wykonywana jest dla stałego miejsca prowadzenia działalności - przez to stałe miejsce prowadzenia działalności (art. 28b ustawy o VAT).
Zasada powyższa ma zastosowanie w każdym przypadku świadczenia usług transportu towarów, jeśli usługobiorcą jest podatnik. Bez znaczenia pozostaje rozróżnienie, czy są to usługi krajowe, międzynarodowe czy wewnątrzwspólnotowe.
Jednym z wyjątków, wynikającym z art. 28f ust. 1a pkt 1 ustawy o VAT jest sytuacja, gdy nabywca jest podatnikiem, którego siedziba znajduje się na terytorium kraju, natomiast usługa w całości wykonywana jest poza terytorium Unii Europejskiej. W takim bowiem przypadku przyjmuje się, że miejscem świadczenia jest terytorium znajdujące się poza Unią.
Ponadto w ustawie znajduje się reguła, zgodnie z którą jeżeli usługa transportu towarów jest wykonywana na rzecz podmiotu z kraju trzeciego (spoza UE), ale transport w całości jest wykonywany na terytorium kraju, wówczas przyjmuje się, że miejscem świadczenia jest terytorium kraju.
W przypadku, o którym mowa w pytaniu, usługobiorcą jest polski podatnik, zatem usługa transportu towarów z Norwegii do Polski podlega opodatkowaniu na terytorium Polski.
Stawka VAT uzależniona jest od rodzaju transportu. Jeśli jest to transport międzynarodowy, wówczas obowiązuje stawka VAT 0%, jeśli wewnątrzwspólnotowy i krajowy, to obowiązującą stawką jest generalnie 23%.
Lista przypadków, w których mamy do czynienia z międzynarodowym transportem towarów została określona w art. 83 ust. 3 pkt 1 ustawy, zgodnie z którym jest to przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:
a) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej,
b) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
c) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
d) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.
Zatem wykonywany na rzecz polskiego podatnika transport towarów z Norwegii do Polski, opodatkowany jest w kraju stawką VAT 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT jako usługa transportu międzynarodowego.
Do całej wartości usługi podatnik miał prawo zastosować stawkę VAT 0%, pod warunkiem posiadania dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy.
W przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora dowodami tymi są następujące dokumenty: list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora).
Fakt, iż dotychczas Czytelnik otrzymywał faktury od innych przewoźników ze stawką 23% wynika być może z tego, że wykonywane usługi transportowe nie były zaliczane do transportu międzynarodowego. Prawdopodobnie były to usługi wykonywane na terytorium UE np. transport towarów z Holandii do Polski lub z Polski do Francji.
www.PodatekVAT.pl - Stawki VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.StawkiVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|