Gazeta Podatkowa nr 23 (1064) z dnia 20.03.2014
Stawka VAT przy sprzedaży wejściówki do siłowni
Sprzedaż karnetu do siłowni czy na zajęcia aerobiku opodatkowana jest 8% VAT.
STAN FAKTYCZNY:
Podatnik (spółka) we wniosku o interpretację wskazał, że prowadzi ośrodek sportowo-rekreacyjny. W ramach tej działalności świadczy usługi wstępu do odpowiednio przystosowanych obiektów, wyposażonych w specjalnie przygotowaną infrastrukturę techniczną, m.in. siłownię, salę do aerobiku. Klienci w celu skorzystania z oferty spółki wykupują na czas oznaczony kartę członkowską oraz bilet wstępu albo karnet okresowy, uprawniający do wstępu do określonego pomieszczenia i korzystania ze znajdującej się w nim infrastruktury.
Zdaniem podatnika usługi te podlegają opodatkowaniu 8% stawką VAT, na podstawie poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT w związku z art. 41 ust. 2 ustawy, bez względu na symbol PKWiU.
Dyrektor Izby Skarbowej uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Podatnik wniósł skargę do WSA.
SĄD ORZEKŁ:
WSA w Łodzi stwierdził, że skarga jest zasadna. Jak wyjaśnił Sąd, spór w omawianej sprawie sprowadza się do określenia znaczenia zwrotu "Pozostałe usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu" użytego w załączniku nr 3 do ustawy o VAT. Wskazał, że w orzecznictwie sądów administracyjnych istnieje rozbieżność w interpretacji tego pojęcia. Część z nich wskazuje, że znaczenie sformułowania "wyłącznie w zakresie wstępu" oznacza "możliwość wejścia gdzieś", co nie jest równoznaczne z możliwością aktywnego uczestniczenia i korzystania z "pozostałych usług związanych z rekreacją". Pojęcia usług w zakresie wstępu, (o którym mowa w poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT oraz art. 32 ust. 1 i 2 rozporządzenia Rady UE nr 282/2011) nie można utożsamiać z pojęciem biletu, karnetu czy karty abonamentowej, uprawniających do czynnego uczestniczenia w oferowanych zajęciach, np. pływania w basenie, korzystania z salonu masażu czy solarium. Wstęp na takie zajęcia nie uprawnia korzystającego jedynie do wstępu w sensie "wejścia gdzieś" w celu obejrzenia czegoś, czy wysłuchania np. koncertu, ale obejmuje również czynne uczestnictwo w zajęciach sportowo-rekreacyjnych, z możliwością korzystania z usługi kompleksowej. Oznacza to, że nabycie "pozostałej usługi związanej z rekreacją" w szerszym zakresie niż "wstęp", jest już opodatkowane stawką podstawową.
Natomiast drugi z poglądów, jaki prezentują sądy administracyjne, wskazuje, że wyraz "wstęp" oznacza w języku polskim możliwość wejścia gdzieś oraz prawo uczestniczenia w czymś. Skoro ustawodawca wymienił w poz. 183 załącznika 3 "Usługi związane z rozrywką i rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne", to biorąc pod uwagę charakter rozrywek w wesołych miasteczkach i parkach rozrywki należy uznać, że "wstęp" do tego typu obiektów obejmuje również aktywne korzystanie ze znajdujących się tam urządzeń typowych w takich miejscach (np. karuzele, strzelnice, kolejki, automaty zręcznościowe itp.), a nie tylko bierne przyglądanie się spektaklom czy pokazom. Poz. 186, 184 i 183 załącznika nr 3 do ustawy o VAT występują w obrębie jednego załącznika i to dodatkowo w bliskim względem siebie sąsiedztwie. Zatem omawiany termin "wstęp" musi być rozumiany w tych przypadkach identycznie. Trudno bronić poglądu, że np. w przypadku dyskoteki albo sal tanecznych nabywca kupuje bilet wstępu po to tylko, aby biernie obserwować inne osoby tańczące albo słuchać muzyki, zaś w tym celu, aby sam mógł zatańczyć, konieczne jest jeszcze uiszczenie kolejnej opłaty za usługę obejmującą coś ponad sam wstęp. Zatem "wstęp" użyty w pozycji 186 załącznika oznacza nie tylko prawo do przekroczenia progu lokalu klubu fitness, ale także prawo do korzystania z jego urządzeń. Dlatego analogicznie, jak w przypadkach pozycji 183 oraz 184, musi być rozumiany "wstęp" na gruncie poz. 186 załącznika. "Wstęp" nie może obejmować tylko uprawnienia do wejścia do obiektu (budynku, lokalu), np. klubu fitness, ale musi być rozumiany szerzej, czyli także jako możliwość korzystania z tych wszystkich urządzeń tego klubu, które służą rekreacji.
WSA w Łodzi w pełni podzielił drugi z prezentowanych poglądów.
(wyrok WSA w Łodzi z dnia 5 lutego 2014 r., sygn. akt I SA/Łd 1373/13 - orzeczenie nieprawomocne)
www.PodatekVAT.pl - Stawki VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.StawkiVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|