Gazeta Podatkowa nr 92 (1133) z dnia 17.11.2014
Stawka VAT na montaż instalacji gazowej w domu
Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług montażu instalacji gazowych. Jaką stawkę VAT zastosować przy montażu tej instalacji w budynku mieszkalnym?
8% stawka VAT ma zastosowanie do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Przez budownictwo społeczne objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się m.in. obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Przy czym do budownictwa takiego nie zalicza się budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2 i lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2. W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej te limity, obniżoną stawkę podatku stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej (art. 41 ust. 12c ustawy o VAT).
Zatem wykonując jakiekolwiek roboty budowlane w obiektach mieszkaniowych niezbędne jest sprawdzenie, jaka jest ich powierzchnia użytkowa.
W świetle Prawa budowlanego budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi. Tak więc instalacja gazowa stanowić będzie element składowy budynku.
Oznacza to, że prace montażowe mające na celu wyposażenie budynku mieszkalnego w instalację gazową wchodzą w zakres prac budowlanych. Jeśli tego rodzaju prace przeprowadzane są w obiektach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, to opodatkowane są 8% VAT.
Warto dodać, że przy określaniu właściwej stawki VAT w przypadku wykonywania robót budowlanych wątpliwości budziła kwestia opodatkowania tych usług w sytuacji, gdy w części wykonywane są w bryle budynku, a w części - poza nią. Ostatecznie kwestię tę rozstrzygnął NSA w składzie siedmiu sędziów w uchwale z dnia 3 czerwca 2013 r., sygn. akt I FPS 7/12. NSA uznał, że stawka obniżona nie może mieć zastosowania do robót dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego wykonywanych poza budynkiem. Pomimo że uchwała ta dotyczyła stanu prawnego obowiązującego do końca 2010 r., sentencja w niej zawarta może mieć zastosowanie również obecnie.
www.PodatekVAT.pl - Stawki VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.StawkiVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|