Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 35 (862) z dnia 10.12.2014
Stawka VAT przy wynajmie mieszkania dla studentów i turystów
W ramach działalności gospodarczej wynajęłam mieszkanie od osoby trzeciej pod dalszy wynajem. Jestem podatnikiem VAT czynnym. W ciągu roku będę wynajmować mieszkania dla studentów, a w okresie letnim - dla turystów. Mam w CEDiG zarejestrowane usługi m.in. z grupy 55 PKWiU (usługi związane z zakwaterowaniem). Czy wynajem mieszkania dla studentów może korzystać ze zwolnienia z VAT, czy też ww. usługi należy opodatkować stawką 8%?
Usługi w zakresie tzw. krótkotrwałego zakwaterowania są - w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. - opodatkowane według stawki 8% VAT. Wynika to z art. 41 ust. 2 w związku z pozycją 163 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Powołany przepis stanowi, że obniżoną stawkę (w latach 2011-2016 wynoszącą 8% VAT - zgodnie z art. 146a ustawy o VAT) stosuje się m.in. do "usług związanych z zakwaterowaniem".
Z kolei zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, od podatku zwolnione są "usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe".
Czym różnią się usługi wynajmu od usług związanych z zakwaterowaniem?
Usługi wynajmu różni od usług związanych z zakwaterowaniem kilka czynników. Przede wszystkim istotny jest czas i charakter wynajmu. Im krótszy okres wynajmowania lokalu i im więcej najemców, tym większe prawdopodobieństwo uznania tych czynności za usługi związane z zakwaterowaniem.
Znaczenie ma także zakres świadczeń zapewnianych przez wynajmującego. Usługi związane z zakwaterowaniem stawiane są w jednym rzędzie z usługami hotelowymi. Jeśli zatem wynajmujący, obok samego udostępnienia lokalu, zapewnia świadczenia dodatkowe (np. opierunek, dostarcza pościel, ręczniki, wyposażenie kuchni, etc.), to wówczas są przesłanki do uznania tej czynności za usługi w zakresie krótkoterminowego zakwaterowania. Jeśli świadczenie wynajmującego ogranicza się do samego tylko udostępnienia lokalu, bez żadnych świadczeń dodatkowych (ewentualnie jest ich niewiele), to wówczas można mówić o usłudze wynajmu.
Wynajem mieszkania studentowi, który następuje na okres kilku miesięcy, któremu zapewne nie towarzyszą świadczenia dodatkowe, może być potraktowany jako zwolniony z podatku VAT (na mocy art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT). Natomiast wynajem turystyczny będzie opodatkowany.
www.PodatekVAT.pl - Stawki VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.StawkiVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|