Gazeta Podatkowa nr 36 (1181) z dnia 4.05.2015
Stawka VAT na czyszczenie dachów budynków mieszkalnych
Prowadzę firmę budowlaną. Otrzymałem zlecenie od spółdzielni mieszkaniowej na sprzątanie dachów w budynkach mieszkalnych z różnego rodzaju zanieczyszczeń, m.in. z mchu, liści. Jaką stawką VAT należy opodatkować tę usługę?
Zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, 8% stawkę VAT stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się m.in. obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12.
Z kolei obiekty budownictwa mieszkaniowego zostały zdefiniowane w art. 2 pkt 12 ustawy o VAT jako budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.
Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych dostępna jest w serwisie www.klasyfikacje.gofin.pl.
Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się jednak:
1) budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,
2) lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.
Ponadto w treści § 3 ust. 1 pkt 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1719), 8% stawkę VAT stosuje się także dla robót konserwacyjnych wykonywanych w budownictwie mieszkaniowym. Przez roboty konserwacyjne rozumie się roboty mające na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub jego części inne niż remont.
Z regulacji tych wynika więc, że dla zastosowania 8% stawki istotne znaczenie ma:
- zakres wykonanych robót budowlanych (muszą one dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy, robót konserwacyjnych budynków lub ich dostawy) oraz
- klasyfikacja obiektów, w których te roboty zostały wykonane, tj. budynki lub ich części, do których odnoszą się te czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Powstaje w związku z tym pytanie, czy sprzątanie dachu w obiektach budownictwa mieszkaniowego może być uznane za element "konserwacji" obiektów budowlanych objętych społecznym programem mieszkaniowym.
Jak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 19 grudnia 2014 r., nr IBPP2/443-874/14/JJ przez roboty konserwacyjne rozumie się roboty, które nie polegają na odtworzeniu stanu pierwotnego, ale mają na celu utrzymanie elementów budynku lub jego części w dobrym stanie, w celu zabezpieczenia przed szybkim zużyciem się czy też zniszczeniem i dla utrzymania jej w celu użytkowania w stanie zgodnym z przeznaczeniem. Tak więc konserwacją będą prace wykonywane na bieżąco w węższym zakresie niż roboty budowlane określone jako remont.
W sytuacji gdyby nie można było uznać usług wskazanych w pytaniu za roboty "konserwacyjne", należy także wskazać, że w załączniku nr 3 do ustawy o VAT określone zostały towary i usługi opodatkowane obniżoną do 8% stawką podatku. Pod poz. 174 tego załącznika wymienione zostały usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 81.29.12.0 - "Usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu". Do grupowania tego zalicza się m.in. zamiatanie chodników, odśnieżanie, usuwanie śniegu i lodu z budynków.
W interpretacji indywidualnej z dnia 25 kwietnia 2012 r., nr ITPP1/443-154/12/TS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wyjaśnił, że jeżeli faktycznie świadczone przez podatnika usługi ciśnieniowego mycia przy użyciu myjek ciśnieniowych pokrycia dachowego mieszczą się w PKWiU 81.29.12.0, to opodatkowane są 8% stawką VAT. Ponadto jak podkreślił organ podatkowy to podatnik jest zobowiązany do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem wykonywanych czynności. Wynika to z faktu, że to właśnie producent (usługodawca) posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu do odpowiedniego grupowania PKWiU, tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania, konstrukcji i przeznaczenia wyrobu lub charakteru usługi.
Warto podkreślić, iż w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania statystycznego na świadczone usługi, podatnik ma możliwość uzyskania opinii statystycznej, którą wydaje (na wniosek zainteresowanego) Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29. Opinia taka co prawda nie ma waloru decyzji administracyjnej, czyli nie jest wiążąca ani dla podatnika, ani dla organu podatkowego, jednak stanowi podstawowy dowód w ewentualnym postępowaniu podatkowym.
www.PodatekVAT.pl - Stawki VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.StawkiVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|