Gazeta Podatkowa nr 93 (1030) z dnia 21.11.2013
Od 2014 r. nowe zasady zwrotu części VAT od wydatków mieszkaniowych
Obecnie osoby fizyczne mają prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku m.in. z budową budynku mieszkalnego, nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego na podstawie przepisów ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Ustawa ta z dniem 1 stycznia 2014 r. zostanie uchylona.
Jednak rozwiązania zbliżone do obecnie obowiązujących zasad dotyczących zwrotu VAT w budownictwie przewiduje ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. z 2013 r. poz. 1304), która z pewnymi wyjątkami wejdzie w życie z dniem 23 listopada 2013 r.
Ustawa ta określa zasady udzielania ze środków Funduszu Dopłat finansowego wsparcia w związku z nabyciem lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, będącego pierwszym własnym mieszkaniem oraz reguluje zasady zwrotu ze środków budżetu państwa części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez osoby fizyczne w związku z budową pierwszego własnego mieszkania.
Zwrot części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym będzie dotyczył tylko inwestycji realizowanych na podstawie pozwolenia na budowę, wydanego po dniu 1 stycznia 2014 r. (nie będzie dotyczył wydatków remontowych). Zwrot części wydatków przy zakupie materiałów budowlanych (na które po 1 maja 2004 r. podatek VAT wzrósł z 7% na 22%) ma dotyczyć wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia wydania pozwolenia na budowę do 30 września 2018 r.
Wniosek o zwrot części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym będzie mogła złożyć osoba fizyczna, która do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego lub nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne albo przebudowę budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne, nie ukończyła 36 lat. W przypadku małżeństwa warunek ten będzie dotyczył młodszego z małżonków.
Wprowadzono także limity powierzchni użytkowej budynku/lokalu mieszkalnego, w stosunku do których przysługuje zwrot części wydatków. Przykładowo dla domu jednorodzinnego limit ten wynosi 100 m2 lub 110 m2 - gdy osoba fizyczna wychowuje przynajmniej troje dzieci spełniających dodatkowe warunki. Chodzi o dzieci małoletnie, dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną oraz dzieci uczące się - do ukończenia 25. roku życia).
Z wnioskiem o zwrot tych wydatków będzie mogła wystąpić tylko osoba, która do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków nie była właścicielem innego budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, a także której nie przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego itp.
Wniosek ten będzie można złożyć tylko raz, zatem inaczej niż to jest obecnie. Trzeba będzie złożyć go nie później niż do końca roku, w którym zgodnie z prawem miało miejsce przystąpienie do użytkowania wybudowanego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.
www.PodatekVAT.pl - VAT od podstaw:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|